Іспанці, вікінги та китайці – ось перелік головних кандидатів на звання першовідкривачів Америки. Але офіційна історія досі вважає першовідкривачем Христофора Колумба. Чи так це насправді, і, можливо, навіть китайці першими побачили новий континент? З цим усім розберемося далі.
15 березня 1493 року до узбережжя сучасної Америки причалили три кораблі на чолі з Христофором Колумбом. Ця подорож коштувала для нього дуже дорого та була його головною мрією. Проте він хотів дістатися до Індії, аби відкрити новий торговий шлях для східної екзотики. Тому нові землі трапилися йому абсолютно випадково. Проте ще задовго до нього з’являлися згадки про далекий, нікому невідомий континент. Навіть вікінги заснували там своє поселення. Ще ж одна версія говорить про те, що Китайські мореплавці дісталися до далеких земель Америки, але імператорська влада заборонила обживати їх.
Христофор – італієць, який любив море
Це дивовижна історія, адже Колумб, який не був за національністю іспанцем та народився в Італії став там національним героєм. Провів своє дитинство Колумб в Генуї, яка на той час була могутньою торгівельною республікою. Можливо саме там він і отримав той авантюрний запал до подорожей. В Італії він не знайшов великих перспектив для морської кар’єри, тому переїхав до Португалії. Це була країна можливостей в той час. Проте його запал король Португалії проігнорував, через що потім сам же пошкодував. Те ж саме було і на батьківщині мореплавця. Його ідею теж відхилили одразу ж.
Тоді довелося Колумбові звертатися до іспанської королеви Ізабелли. Перед цим іспанські монархи відхилили пропозицію Колумба. На той час пливти у невідомий безмежний океан було небезпечною і надто дорогою авантюрою. Кілька років мореплавець умовляв королівську родину. І все-таки, Ізабеллу йому вдалося переконати. Вона знайшла гроші для його походу. Але частину він мав заплатити сам. У бідного авантюриста за душею не було нічого, але йому позичив на експедицію свої статки Мартін Алонсо Пінзо. Він теж повірив у проєкт і сподівався, що грошики повернуться з величезними відсотками. Та у всій цій історії жодним словом не говорилося про відкриття нового континенту, адже сам мореплавець вважав, що пливе на зустріч Індії досі невідомим шляхом. Подивившись, що земля кругла, він задумав обігнути її і таким чином із заходу потрапити на схід.
--
Портрет Ізабелли Кастильської
3 серпня 1492 року він вирушив у перше плавання. Воно було тяжким і для нього, і для команди, яка повірила у задум, що більшість вважали небезпечною авантюрою. Багато хто помер в дорозі від хвороб і виснаження. Кілька місяців команда не стояла на березі. І от, у березні показалася земля. Колумб зрадів з того, що нарешті, йому вдалося здійснити свій задум та дістатися Індії. Місцеві ж племена він назвав індіанцями, адже вважав їх мешканцями тієї самої далекої екзотичної країни. Вони поторгували між собою і мореплавець повернувся на Батьківщину з повними трюмами золота й дивовижних товарів. Надії королівського двору та головного інвестора справдилися. Однак до кінця життя Колумба ніхто не знав, що насправді то була не Індія, а новий континент.
Після такого успіху друга експедиція була споряджена без проблем. Королівський двір щедро профінансував її. Під час неї він відкрив нові острови, але думав, що то Індія. Там Іспанія заснувала першу свою колонію. Але задум був невдалим. Всі мешканці померли від хвороб. Із самої подорожі Колумб привіз мало золота. Тому в Іспанії його повернення сприйняли прохолодно. Решта експедицій теж не були визначними.
--
Маршрути експедицій Христофора Колумба на карті
Цікавим фактом було те, що портрет Христофора Колумба був зроблений після його смерті. Тому точно невідомо, як він виглядав насправді, адже малюнок міг бути помилковим.
Лише після смерті мореплавець став відомим на увесь світ, адже наступні експедиції таки дійшли до того, що європейці віднайшли новий континент. Протягом кількох століть він був повністю підкорений.
Відкриття Колумба справді було переломним в історії Західного світу. Але це не означає, що саме європейці відкрили його першими. Припускають, що туди набагато раніше дісталися китайці. Про це пише Ян Моріс. Та перед цим ми поглянемо на ще одну, підтверджену версію.
Вікінги в Ньюфаундленді
Набіги жорстоких племен з півночі були нестерпними для європейців. Але вміли вони не лише грабувати, а й добре знали географію. Їхні регулярні морські подорожі допомогли їм зробити багато відкриттів. Вони першими дісталися до Гренландії та опанували північні землі Америки. У 1000 Лейф Еріксон під час своєї подорожі в Гренландію збився з курсу через шторм і опинився в абсолютно нових землях. Вони виявилися настільки сприятливими для життя, що повернувшись на батьківщину мандрівник розповів про них усім. Далі північні народи створили там перші поселення, які існували в XI столітті.
--
Реконструйоване поселення вікінгів у Канаді
Проте навіть ця версія має багато суперечностей. В деяких записах Норвежців згадується що на 14 років раніше новий континент відкрив торговець на ім’я Б’ярні Гер’юльффсон. Підтвердити чи спростувати це неможливо. Довгий час версію вважали не чимось більшим, аніж легендою. Проте у 1960 році подружжя норвезьких археологів Хельге і Енн провели розкопки на місці, де потенційно могли оселитися вікінги. Завершилися вони дуже успішно і були відкриті рештки поселення. Дослідження показали, що археологічні артефакти належали вікінгам. Це сенсаційне відкриття збурило американську науку. Вона офіційно визнала, що саме від 1000 року європейці почали підкорювати новий континент. Тому Христофор Колумб, як виявляється. був другим після вікінгів. Але він відкрив південні частини Америки. Виходить, що вікінги були справді першими, кому з європейців вдалося поселитися на новому континенті.
Версія про китайців
Ця версія лишається на рівні легенд. Про неї пише у своїй книзі Ян Моріс, який роздумує про те, «чому Захід панує натепер»? Насправді доказ, а саме рання китайська карта, де була зображена Америка, була перевірена й спростована. Виявилося, що до неї додали Америку вже у XVI столітті. Проте, долю правди роздуми про відкриття китайців таки мають сенс. Свого часу китайський флот славився своєю міцністю і якістю. Китайці вміли будувати величезні кораблі, що здатні були перевозити величезні цистерни з водою, запаси їжі а також цінності. На величезному китайському кораблі під час подорожі можна було комфортно собі проживати. Такі кораблі називалися джонками. Вони здатні були перетинати великі відстані. Том цілком можливо, що китайський флот таки діставався західного узбережжя Америки.
--
Зображення китайської Джонки
Тим часом мали китайці свого Христофора Колумба. Проте був він імператорським чиновником, який отримав підтримку від самого монарха. Йому, на відміну від Колумба, не доводилося перейматися через нестачу ресурсів для експедиції. Він на початку XV століття здійснив аж сім подорожей та відкрив багато азіатський і мусульманських регіонів, з якими Китай налагодив торгівельні зв’язки. Не виключення, що одна з експедицій Чжен Хе могла дістатися до Америки раніше за Колумба. Проте вона явно не відкрила нового континенту раніше за вікінгів.
--
Статуя капітану Чжен Хе
Ян Морис припускає, що Китайський імператорський двір міг і знати про існування Америки та багатьох регіонів. Проте він заборонив подальші подорожі та відкриття. Причиною цьому було прагнення імператора уникнути фінансової незалежності та зміцнення торговців, що призвело б до ослаблення його влади. Якщо це і було, то, швидше за все, ми і не дізнаємось про факт відкриття китайцями Америки або, можливо, дослідники віднайдуть нові джерела для дослідження китайських морських експедицій.
То хто ж першим відкрив Америку?
Однозначно вікінги! Наразі маємо чіткі докази на підкріплення цього твердження. Археологи з Норвегії віднайшли в Ньюфаундленді решти поселення, яке існувало там з ХІ століття. До того ж вдалося навіть відтворити особливості архітектури. Додатково до цього існує розповідь про це в одній із північних саг. Христофор Колумб же став тим, хто перевідкрив нові землі для європейців. Незабаром вони взялися їх колонізовувати, але за рахунок масового винищення і взяття в рабство місцевого населення.
Відкриття ж Америки та колонізація її європейцями чітко пояснює причину панування Західної цивілізації. Як припускає Ян Моріс, саме те, що європейці відкрили Америку і стало для них перевагою. Там зберігалися поклади срібла, якого так не вистачало Китайцям. Європейці завдяки шахтам нового континенту мали безперервний потік цього ресурсу. Він допоміг зрушити економіку та запустити індустріальну революцію.
Чи справді Христофор Колумб відкрив Америку? Коротко про шлях до нового континенту.