Нещодавно магазинами черговий раз прокотилась «Чорна п’ятниця» Чимало хто шукав можливостей придбати товар дешевше, ну а хтось маніпулював цінами, аби швидко, ефективно й вигідно збути товар, який залежується на вітрині. Хто придумав чорну п’ятницю? Коли вона була запроваджена, й чому для багатьох вона досі асоціюється з нещастям? Гортайте далі та дізнайтесь цікаві деталі, про які досі навіть не чули!
Мало кому спаде на думку, що назва, якою охрестили період великих розпродажів і знижок не асоціювалася ні х чим хорошим. Спершу чорною називали п’ятницю 13-те, а потім уже п’ятницю наступного дня після свята Подяки. Його відзначають в США якраз напередодні грандіозної події для шопоголіків. Ще колись, в 60-х роках минулого століття, одна з газет у Філадельфії охрестила добу після Дня подяки «Чорною». І звичайно, таким днем стала п’ятниця, коли вулиці зупинялись в страшенних заторах. Більш того, подібне явище могло бути характерним не лише після традиційного американського свята.
--
Традиційний день подяки в США. Картина
Якщо кількома словами охарактеризувати сам День подяки, то це особливий період для кожного американця. Саме з цього дня, традиційно розпочинається цикл зимових свят по той бік Атлантики. І, як ви вже встигли здогадатись, традиція влаштовувати розпродажі наступного дня після свята народилася саме в Сполучених Штатах. Зрозумівши, що значна частина бідолах, котрі опинились в розпалі затору, вирішувала перечекати в магазині, придбавши яку-небудь дрібничку, продавці почали діяти. До того ж, не всі встигали зробити традиційні покупки до Дня подяки, тому чималий наплив формував і цей, надважливий привід. Комерсанти вже тривалий час спостерігали, що саме п’ятниця після Дня подяки приносить позитивну динаміку. Тому, нарешті здогадавшись, що найбільш вдалими будуть розпродажі саме тоді, вирішили скористатись з цього.
--
Френк Вулворт. Його часто називають батьком розпродажів
Існує думка, що традиція влаштовувати різного роду розпродажі теж з’явилась в США. Це відбулось ще в ХІХ столітті. Однак, я не схильний вірити подібній версії, адже такі речі могли влаштовувати ще в старому світі задовго до цього зафіксованого випадку. Офіційним родоначальником розповсюдженого явища, часто вважають Френка Вулворта. Він ще в далекому 1873 році запровадив акцію - «все по 5 центів». Звісно, за ціле століття встигло з’явитись безліч способів заманити в тенета довірливого покупця. Ну а знижки, як інструмент, активно використовуються й сьогодні. Хоча, їх почасти вважають не зовсім чесними.
--
Затори тієї самої "Чорної п'ятниці"
Повернимось в Сполучені Штати. 1930-ті роки. При владі опиняється президент Франклін Рузвельт. Саме за його указом День Подяки стає вихідним. Це погіршує ситуацію наступного дня, коли після святкового перепочинку міста бурхливо прокидаються, створюючи шалені натовпи й затори. Поглиблюватись складність становища стала зі збільшенням кількості автомобілістів. До 1960-70-х років затори в п’ятницю, яка йшла наступною після вихідного дня, перетворювали міські авеню на страшенне скупчення автівок. Багато ж хто, перечікуючи непростий момент, вирішував провести час у магазинах. Назву ж цій п’ятниці дав один з журналістів, який і сформував відоме словосполучення. Термін, яким ми зараз характеризуємо як можливість поповнити свій гардероб чи оновити техніку, мав спершу надзвичайно жахливе забарвлення. Якщо б ви використали фразу «Чорна п’ятниця» в 60-х, то вам одразу ж згадали б про жах повернення до робочого дня після відзначення приємного святкування. Однак, комерсанти й власники магазинів так ретельно постарались, що вже за кілька років в свідомості пересічного американця чорна п’ятниця стала символом шаленої вигоди. В такому «амплуа» п’ятниця знижок дійшла й до нас у 2013 році.
Здавалося б, встановлюючи подекуди колосальні знижки, власники магазинів мали потерпати від значних збитків. Тоді п’ятниця й справді могла бути для них «чорною». Однак, вона перетворилась у величезну перевагу. Нею була можливість збути застарілі, малопопулярні товари. І на них, якщо звернете увагу, ставляться найбільш «апетитні» пропозиції. Тому, найкращим рішенням буде ставитись обережно до знижок, які перевищують 60 %. Разом з тим, проведені дослідження, все-таки стверджують, що знижки цього традиційного свята шопоголіків, не завжди є підступними. Тому, враховуючи всі жахаючі секрети закулісся, які розповсюджуються в ЗМІ, існують і чесні розпродажі. Прикладів цьому є безліч. Найбільше їх спостерігається в магазинах одягу, де є всі шанси відшукати якісне вбрання, за прийнятною ціною.
Найбільш популярні способи шахраювання в Чорну п’ятницю:
- Напередодні дня великих знижок магазин навмисне піднімає ціну на певний товар. А після цього стрімко повертає попередню, представляючи покупцеві це як вигідну пропозицію.
- Ще в Штатах з’явилась традиція закуповувати напередодні «Чорної п’ятниці» китайську техніку низької якості та продавати за зниженою ціною.
- Спроба збути зіпсований, бракований, або неякісний товар. Прикладів такого існує просто безліч.
Проте, не слід забувати й про протилежність вище перелічених шахрайств, коли магазини, намагаючись поєднати вигоду й потреби покупця, балансують між товаром, його якістю та ціною. Тому, не слід після вище наведених фактів ставитись однозначно вороже до шалених знижок.
--
Китайський відповідник "Чорної п'ятниці"
Неабиякою цікавинкою наприкінці статті буде те, що Китай має свій відповідник традиції Чорної п’ятниці. Такі розпродажі зазвичай там проводяться на День Холостяків. Тут відбулась схожа історія зі зміною значення поняття. До цього воно виконувало виключно звичаєву роль. Однак, традиція проведення розпродажів, яку почали впроваджувати в Китаї не так давно, швидко перетворилась на відповідник американської «Чорної п’ятниці». Тож, хтозна, можливо світ заполонять вже два свята шалених знижок і розпродажів. Ну а нам, лишається готуватись до наступного року, навчаючись відрізняти товари з цінниками -60%, аби не стати безжально ошуканими жертвами шопінгу.
Де бере початок п’ятниця шалених знижок і чому вона «ЧОРНА»?