Skip to Content

Як Великі географічні відкриття змінили світ?

Кожен з вас чув про Христофора Колумба та відкриття Америки, сміливих і безстрашних піратів, які плавали морями й знаходили нові землі. Проте мало хто знає про те як це все вплинуло на тогочасний світ та змінило  навіть сьогодення. Тому у статті ми поговоримо про те, яким же чином грандіозні відкриття нових земель перевернули світ навиворіт.

 

Чому люди зацікавилися пошуками нових земель?


Історія географічних відкриттів почалася з доволі банальних причин – пошуків нових торгівельних маршрутів. Тоді  наприкінці XV століття кораблі моряків не відпливали далеко від Євразії. Саме вона була для Європейців єдиним відомим континентом поряд з північною частиною Африки.

Станом на XV століття світ стрімко змінювався. Економічні взаємовідносини між державами зростали, геополітична ситуація переживала трансформації. У 1490-х роках перед морськими державами, такими як Іспанія та Португалія, постало питання забезпечення торгівлі з Індією. Там закуповували прянощі, екзотичні фрукти, тканини. До цього існував середземноморський та сухопутний маршрути. Але через те, що їх захопила Османська імперія, виникла необхідність у пошуках альтернатив.

 

--
Портрет Христофора Колумба


Деякі торговці почали шукати способи дістатися океаном в обхід Африки, але дорога була дуже довгою та небезпечною. Тим часом з’явився такий собі мореплавець – Христофор Колумб. Він вирішив знайти своє розв’язання проблеми. Тож запропонував перетнути земну кулю через Захід, для того, аби дістатися до Індії.  Цей сміливий проєкт Колумб представив спершу португальському королю, але той відхилив ідею. Та мореплавець не здався і поїхав до Іспанії. Там ідеєю зацікавилися всерйоз і надали все необхідне фінансування для експедиції.

Подорож планувалася ретельно – спорядили аж три  каравели: Нінья, Пінта і Санта-Марія.


💡

Каравела – тип вітрильного корабля, який призначений для далеких океанських подорожей. Основним рушійним елементом такого корабля є система вітрил, яка дозволяє тримати обраний курс незалежно від напрямку вітру.

 

 

--
Каравела - тип корабля, на якому здійснювалося відкриття Америки.


Очікувана подорож привела мореплавців до суходолу за кілька тижнів. Колумб разом з командою зійшов на суходіл, зустрівся з місцевими племенами. У них він наторгував безліч золота. Повернення експедиції було тріумфальним. Проте останні дві його мандрівки не були такими успішними. Поступово Колумб потрапив у немилість до королівської родини Іспанії. Тож помер у цілковитій бідності. Лиш через багато років про зроблені ним відкриття заговорили, та вписали його ім’я в історію мореплавства.

До кінця життя сам Колумб вважав, що відкрив не Америку, а береги  Індії. Тривалий час історики були певні, що саме цей загадковий чоловік став першим Європейцем, який ступив на узбережжя Нового світу. Але ще в далекому XI столітті там побували вікінги. Такі дані вдалося встановити з допомогою розкопок Північній Америці. Вчені проаналізували вік знайдених речей з допомогою радіовуглецевого аналізу. Але більшість європейців про відкриття вікінгів тих далеких часів ще не знали, тому було прийняти вважати, що новий материк відкрив саме Колумб.

Однак роль Колумба в історії справді є визначною, адже його подорож започаткувала серію експедицій до Америки, а згодом і її колонізацію.

Оскільки в Європі вже ставало тісно, то все більше людей охоче шукали нові землі для того, щоб осісти та побудувати нове життя. Серед таких були як селяни, котрі втратили свою спадщину чи не могли придбати землю, так і збіднілі дворяни та нащадки знатних родин, котрих обділили спадщиною. Зрештою, ця проблема й стала причиною пошуку нових земель.

 

Початок серії грандіозних географічних відкриттів.


Після того, як Христофор Колумб відкрив нові землі, перетнувши Атлантику, туди ринулися різного роду авантюристи та моряки, аби дослідити нові світи й побачити корінні народи, котрі володіли величезними запасами золота. Іспанці та Португальці взялися до активної колонізації нових земель, а колишні авантюристи, завдяки багатствам Нового Світу ставали обранцями долі, котрі створювали свої плантації, вирощували цінні прянощі та екзотичні фрукти. Привозили до Європи екзотичних тварин  та небачені до цього аграрні культури.

Проте після першої подорожі Колумба ніхто навіть не здогадувався, що знайдений був новий повноцінний континент. Хтось думав, що це якісь далекі острови, на шляху до Азії, хтось був впевнений, що ті землі і є Азією. Проте остаточну оцінку новим іспанським та португальським географічним відкриттям надав флорентійський  працівник відділенні банку Медичі в Севільї Амеріго Веспуччі. Цей банк займався фінансуванням далеких морських експедицій. У одну з таких подорожей до Нового світу вирушив і цей персонаж. У своїх звітах він детально описав нові землі та припустив, що насправді відкриття зовсім не стосується Азії. Натомість це новий континент. Звісно, інформація пізніше підтвердилася, а новий континент назвали на його честь Америкою.


--
Портрет Амеріго Веспуччі


Розширення географічних горизонтів зробило можливим опанування та заселення земель Південної Америки іспанцями та португальцями. Правда воно відбулося шляхом винищення місцевих корінних народів. Конкістадори, які вирушили шукати свого щастя на новому континенті винищили цілі міста Ацтеків та інших індіанських племен.

 

Розширення меж світу


Після того, як іспанці та португальці відкрили для себе Америку, більша частина світу залишалася загадкою для європейців. Вони досі не знали про Австралію та Антарктиду. Недослідженою повністю залишалася й Африка. Багато хто вважав тоді, що на півдні існує один великий континент, схожий на Євразію. І цілком можливо там знаходиться якась невідома християнська цивілізація. Однак Іспанія та Португалію, опановуючи Африку, не поспішали його відкривати.

Пізніше до процесу колонізації нових земель почала включатися Велика Британія та Нідерланди. Була утворена Ост-Індська компанія, котра жила з прибутку, який надавали колонії. Британські поселенці, в той час, як Іспанія володіла цілою колоніальною імперією, заселяли північно-східне узбережжя Америки. Згодом там утворилося 13 англійських колоній, які перетворяться на перші Сполучені Штати.


--
Абель Тасман на портреті


Тим часом голландський мореплавець Абель Тасман під час своєї мандрівки випадково натрапив на узбережжя острова поблизу Австралії. Зараз він названий на честь моряка. Тоді Тасман сприйняв узбережжя як частину міфічного південного материка. І лише в XVIII столітті британський моряк Джеймс Кук отримав таємне завдання дослідити й віднайти південний континент. В ході кількох своїх експедицій він віднайшов землі Австралії та Нової Зеландії. Вже  у ХІХ столітті їх поступово взялися заселяти. Охочих оселитися далеко на південному материку було не так і багато. Тому британський уряд вирішив відправляти туди на поселення своїх політичних в’язнів. Лише в середині ХІХ століття, коли там відшукати поклади золота розпочалася золота лихоманка. Внаслідок неї кількість охочих вирушити на далекий південний континент зросла.


--
Портрет Джеймса Кука


В останню чергу людство для себе відкрило Антарктиду —  вічно замерзлий материк. Кілька експедицій, які туди вирушили, зрозуміли, що тамтешні умови непридатні для створення постійних поселень. Тож у наш час на цьому континенті розміщуються лише науково-дослідні станції.

 

Що людству дали Великі географічні відкриття?


Ще станом на кінець XV століття населення Європи поступово зростало. Рівень життя покращувався. Завдяки новітнім на той час розробкам у напрямку медицини збільшувалася тривалість життя. Вдосконалювалися методи господарювання. Однак все це спричинило стрімке зростання кількості населення в Західній Європі та прагнення чималої кількості авантюристів знайти для себе клаптик землі чи неземні багатства. Чимало збіднілих дворян в Іспанії шукали для себе нових можливостей відновити власне майнове становище. Тому після відкриття Америки багато колишніх рицарів охоче вирушили завойовувати в корінного населення новий континент. Так утворилася іспанська колоніальна імперія, яка простягалася значною територією Америки.

Відкриття нових земель розширило горизонти Європейської науки, культури. Сформувалися цілі держави з Європейських колоністів, а світ поступово перетворився з феодального на капіталістичний. У період Нового часу змінюється головна матеріальна цінність. Тепер вона полягає не у землі, а в капіталі.  На Голландських біржах продаються та купуються екзотичні товари, які ще тільки вантажаться на далеких островах, а колись маленькі держави, стрімко перетворюються на величезні імперії.

Відкриття нових земель кардинально змінило світ. Завдяки цьому ми маємо більшість тих держав, про потенційне існування яких у XV столітті навіть уявити собі не могли б.

 

Як Великі географічні відкриття змінили світ?
Максим Кірсанов 21 квітня 2025 р.
Поділитися цією публікацією
Увійти залишити коментар
ІПСО винайшов ще Богдан Хмельницький! Якою була розвідувальна служба гетьмана?