Сучасний світ наповнений різними інстаграмними картинками «успішного успіху», але історія знає набагато більше шляхів до грандіозних проєктів з маленьких ідей. Історія McDonald`s радше про випадковість, ніж про чіткий, добре продуманий план. Тому що перший заклад був заснований двома братами з невеличкого американського містечка. Вони просто вдало обрали місце та спосіб приготування страв, через що невеличка харчова точка стала дуже популярною серед місцевих. Проте розширювати родину справу Макдоналдів взялася зовсім інша людина, котрій ніколи не везло в бізнесі. Він постійно прогорав. І вже до 50 рочків втратив надію на створення чогось особливого. І тут йому якраз трапився маленький стартап, що приніс пізніше принесе шалені гроші й популярність. Тож про те, як невеличка закусочна перетворилася на прибуткову та легендарну мережу ресторанів швидкого харчування, ми й поговоримо далі.
Коли та з чого все почалося?
На дворі тривав повоєнний 1947 рік. Світ оговтувався від масштабного військового конфлікту. На хвилі процвітання у США почали відкриватися численні маленькі бізнеси. Одні занепадали, а інші перетворювалися на легендарні бренди. Невеличка закусочна – це те з чого почалася величезна історія успіху. Двоє братів Річард і Моріс вирішили заробляти собі на життя, відкривши невеличкий кіоск. Там вони спершу продавали прості перекуси, що складалися з хотдога та напоїв. Розмістився їхній маленький бізнес неподалік аеропорту. У локації, де постійно був активний рух. Тому подорожні завжди брали в них щось поїсти.
--
Річард та Моріс Макдональди
Назбиравши достатньо грошей, Річард та Моріс, відкрили повноцінний ресторан швидкого харчування. Тут їхній асортимент, звісно, розширився. Вони стали готувати бургери, картоплю-фрі. На цьому розвиток їхньої справи міг би зупинитися. Тому що подібних фаст-фуд закладів було багато, а конкуренція достатньо жорсткою. Але прихильників першому МакДональдзу вистачало. Зал щодня був наповнений клієнтами. Тоді брати-власники вирішили впровадити інноваційну технологію. Вона свого часу змінила автопром, але досі не застосовувалася у харчовій індустрії. Мова йде про конвеєр. Коли у невеличкому ресторані запрацювала справжня конвеєрна лінія приготування бургерів, то час на обслуговування одного відвідувача скоротився. Таким чином заклад міг обслуговувати величезну кількість клієнтів за короткий проміжок часу. Це випередило заклад Макдоналдів серед конкурентів.
--
Оригінальний дизайн МакДональдз у 1950-х роках
Проте власники бізнесу не прагнули подальшого розширення. Їх влаштовував статус невеличкого ресторанчика в Каліфорнії. Та одна співпраця кардинально змінила історію малого бізнесу та перетворила МакДональдз на успішний та впізнаваний бренд.
Рей Крок та його молочні блендери
Мілкшейк – є зараз звичною позицією в асортименті мережі. Однак ще на початку 1950-х років молочні напої тільки впроваджувалися. Для цього потрібно було закупити й встановити відповідне обладнання. Рей Крок займався саме цим напрямком, продаючи спеціальні блендери. Коли брати Макдоналди уклали співпрацю на постачання та обслуговування обладнання, Рей дуже зацікавився закладом. Одного разу він завітав туди та навіть поглянув на те як розгортаються виробничі процеси. Тоді він запропонував допомогу в просуванні бізнесу. Річард та Моріс були не проти. Хоча прибуток в той час їх цілком влаштовував.
--
Рей Крок - чоловік, що зробив Макдональдз популярним
Двоє чоловіків були спокійними та осілими за своєю вдачею. Надавали перевагу розміреному життю. Їм достатньо було мешкати у своєму невеличкому каліфорнійському містечку і годувати людей бургерами. Рей Крок – навпаки був чоловіком, котрий не любив сидіти на одному місці. Попри свій вік та цілий букет хронічних захворювань. Він багато разів намагався відкрити великий бізнес, але йому ніяк не вдавалося. Чоловік вже був розчарувався, але в закладі Макдоналдів побачив свій новий шанс. Цього разу він не прогадав. Рей Крок пропонує братам-підприємцям масштабувати бізнес та відкрити нові заклади. Річард та Моріс не проймаються таким же ентузіазмом, але, зрештою, погоджуються. Так бренд МакДональдз виходить за межі невеличкого містечка. Аби розкрутити бізнес Рей пропонує запровадити франчайзинг.
Франчайзинг – це модель співпраці, за якою будь-хто охочий може відкрити заклад певної мережі за умови дотримання корпоративних правил.
У сучасній мережі МакДональдз діють доволі суворі вимоги для тих, хто бажає відкрити заклад. З одного боку корпорація надає підтримку, а з іншого – відстежує дотримання високих стандартів.
МакДональдз виходять за межі Каліфорнії
Від моменту утворення корпорації у містечку Сан-Бернардіно і до 1961 року діяло вже більше сотні закладів мережі. Нова модель співпраці дала ключовий поштовх для розвитку МакДональдз. У 1970-х з’явилася лінійка меню для сніданків, яка продовжує діяти зараз.
На момент впровадження франчайзингу МакДональдз став одним з перших брендів, який пропонував менеджерам нових закладів ставати в ролі їх власників. Як виявилося, такий підхід давав більшу мотивацію працювати на результат і отримання прибутку.
Коли Рей Крок вивів МакДональдз на рівень мегакорпорації, брати вирішили продати бізнес та жити спокійне, тихе життя разом зі своїми родинами. Компанію викупив Рей Крок, а прізвище двох братів стало світовим брендом. Це була історія про те як умілість й працьовитість поєдналися із величезними амбіціями. Якби не брати Макдоналди, то не з’явилося б такої унікальної мережі фаст-фуду, але якщо б не Рей Крок, то світ би й не дізнався про успіх двох братів.
Вже наприкінці 1960-початку 1970-х років МакДональдз почав свою експансію на Європейські ринки. Завдяки системі франчайзингу, нові заклади стрімкими темпами відкривалися у Великій Британії, Франції, Норвегії, Італії. Популярна мережа до початку 2000-х років поширилася майже на увесь світ.
Успіх МакДональдз та унікальні персонажі
--
Ті самі казкові персонажі Макдональдз
Попри те, що мережа мала популярність у відвідувачів, про маркетинг Рей Крок не забував. Тому що важливо було підживлювати інтерес. До прикладу про МакДональдз мені було відомо ще з раннього дитинства. Попри те, що мої ранні роки пройшли в селі. Логотип у формі жовтої літери «М», здавалося б, фігурував повсюди. Його можна було помітити на якихось пакетах, одязі в телевізійній рекламі. Навіть у наш час, попри відомість, маркетологи мережі постійно вдосконалюють символіку бренду, організовують величезні кампанії.
За тривалий період існування корпорації виникла навіть ціла серія казкових персонажів. Між іншим, одному із таких забутих героїв присвячений один із сезонних мілкшейків у лінійці.
У 1960-х роках, для того, щоб захопити та вразити поціновувачів бренду був вигаданий образ першого персонажа – клоуна, котрого звали Рональд Макдональд. Він став легендарним амбасадором бренду. І навіть коли в Україні відкрився перший заклад всесвітньої мережі, він розважав відвідувачів на відкриті.
--
Знамените фото, на якому зображено Рональда Макдональда, котрий підійшов до бабусі в перший день відкриття закаладу в Україні

Перший заклад МакДональдз в Україні з’явився у Києві, поряд зі станцією метро Лук’янівська 1997 року.
До закладу стояли величезні черги. Дехто навіть лишився ночувати під входом, аби потрапити наступного дня.
Слідом за клоуном з’явився цілий вигаданий світ з другорядними персонажами Серед них був Грімас, який за сюжетом викрадав напої. Також окремо існував крадій бургерів. В закладах дітям розповідали історію про доброго клоуна Рональда, котрий постійно бореться з цими двома персонажами-злодіями. Протягом всього періоду з’являлися інші постаті. Розгорталися навіть цілі судові процеси за звинуваченнями корпорації МакДональдз у плагіаті. Тому частина казкових героїв відійшла в минуле.
Мережа МакДональдз пережила своїх засновників, і схоже, попереду в неї ще не одне століття повних залів задоволених відвідувачів. Тому що компанія продовжує регулярно розвиватися. Слідкує за трендами, організовує спільні маркетингові кампанії з легендарними продуктами інших брендів. У 2010-х роках був зроблений кардинальний редизайн і більшість персонажів відійшло у небуття. Наразі МакДональдз має той самий вигляд із зеленими фасадами, білими столиками та величезною літерою «М» жовтого кольору.
Так випадкова історія двох братів перетворилася на сюжет історії успіху.
Для того, аби показати вам еволюцію дизайну логотипів МакДональдз, я лишив для вас серію інфографік, тож гортайте і дивіться еволюцію відомого бренду.
Як з’явився МакДональдз? Історія грандіозного успіху