Відпочинок, рекреація, відновлення – це ті складові, які покращують нам стан здоров’я, підвищують настрій, допомагають відновитися. Але колись така форма відпочинку ніколи не була доступна простим смертним. Перші курорти створювалися виключно для заможних людей, а більшість приїжджали відпочивати не в готелі, а в особисті вілли. На деяких курортах навіть народжувалися римські імператори.
Здавалося б, курорти – це така звична річ. Вона, ніби існувала завжди. Але це не так, адже у стародавні часи мало хто міг собі дозволити відпочинок. Тому що подорож в далекі краї коштувала шалених грошей і була небезпечною. Тож ми детальніше поговоримо про те, як же така звична річ як курорти, стала доступною всім? Але для початку пройдемося різними історичними періодами, аби простежити сталість культури рекреації.
Коли з’явилися перші курорти?
Ось тут більшість джерел просто застопорилися в суперечках. Тому що хтось розповідає, що знать любила відпочивати ще в стародавні шумерські часи 3 тис. до н.е., а інші ж стверджують, що курорти – це виключно явище Нового часу. Хоча справді в ті часи стали формуватися найвідоміші європейські курорти, які приваблювали заможних людей.
Однак, я певен, що курорти могли винайти лише такі прогресивні цивілізації як Греція й Рим. Найбільше згадок про культуру відпочинку та оздоровлення пов’язані саме з ними. Тому що в I тис. до н.е. стали активно розвиватися транспортні магістралі, поширюватися колісні вози та просунутий водний транспорт. Тоді подорожі для людей стали більш доступними та безпечними. Багато знатних родин намагалися відправити своїх дітей пізнавати світ чи здобувати освіту в тогочасних центрах науки. Започатковували поїздки й з метою оздоровлення. Адже ще грецькі лікарі вважали, що зміна клімату позитивно впливає на лікування певних захворювань.
Римський період з’являється стала традиція їздити на відпочинок та оздоровлення. Перші курортні поселення формуються навколо унікальних мінеральних і термальних джерел, які мали лікувальні властивості. Навколо теплих вод будувалися терми.
Пізніше статус курорту отримує багато прибережних міст. Зокрема тих, що знаходяться на півдні сучасної Франції. Популярною локацією серед римської знаті було невеличке місто Анціум. Там навіть народилися два римські імператори Нерон і Калігула. В окремому районі на узбережжі стояли розкішні вілли найбагатших людей імперії. Багато хто просто мріяв побудувати чи придбати там собі дачу для відпочинку.
--
Сучасний вигляд міста Анціо
Ще одним відомим місцем було Байї. Це найпопулярніший на Апеннінському півострові курорт римської знаті. Там будували для себе вілли Цезар, Помпей, Марій. Також місто славилося своїм «Морським театром». А ще Байї називали місцем безтурботності та розпусти. Проте значна частина тогочасного міста пішла під воду.
--
Залишки давньоримського курортного міста Байї під водою
Римська цивілізація, що перебувала на піку своєї технологічності й величі, залишила по собі й традицію оздоровлення у храмах Асклепія. Вони будували в місцях зі сприятливим кліматом, на цілющих джерелах. І багато людей вирушали в далеку мандрівку для того, щоб вилікувати свої недуги. Ймовірно, храми Асклепія були прототипами сучасних санаторіїв.
Розгалужена система римських доріг дозволяла без зайвих проблем пересуватися до різних кінців імперії. Звичайно, що до популярних курортних міст прокладалися довгі кам’яні магістралі для безпечного й комфортного пересування. До того ж на шляху були й постоялі двори, де швидко могли замінити коней, що дозволяло легко продовжувати подорож.
Середні віки й Новий час
У середньовіччі курортна культура занепала. Були знищені величезні римські міста, вишукані вілли поступилися більш міцним і безпечним замкам. Основним «оздоровленням» в той час були монастирі та «чудодійні мощі». Люди намагалися уникати подорожей, адже був украй високий ризик натрапити на бандитів. Місцями, навколо яких відроджувалася курортна традиція, були термальні джерела.
Відомим місцем, де з’явився один з найпопулярніших курортів є Карлові Вари. За легендою історія знаменитого курорту розпочалася з імператора Священної Римської Імперії Карла IV. Під час полювання його собака впав у воду і заскавчав. Коли слуги монарха підійшли на місце, то зрозуміли, що вода гаряча. Про це доповіли імператору і він разом зі своїм лікарем припустив, що джерело може мати лікувальні властивості. Цю думку він підтвердив, коли спробував покупатися. Після цього нога, яка в нього довго боліла, дивом вилікувалася. Тоді правитель наказав збудувати будиночки навколо чудодійного джерела.
--
Карлові Вари. Сучасний вигляд
Ще одним прикладом відродженого римського курорту стала місцевість у Бадені. В той час там знаходилося римський курорт Civitas Aurèlia aquensis, де оздоровлювалися римські легіонери. Пізніше місцевість стала доступною і для цивільних. Звісно, що приводом до розширення курортної зони було відкриття термальних джерел. І через сотні років вони знову стали популярними серед туристів.
У XIV столітті почав відновлювати свою історію ще один давньоримський курорт на території сучасної Бельгії – Спа. В давньоримські часи відкрили джерело з водою багатою на вуглекислоту. Вона мала лікувальні властивості. Тож у Середні віки джерело перевідкрили, а навколо нього розбудувався курорт. Туди пізніше стали приїжджати заможні люди з різних куточків континенту. Воду зі Спа навіть подавали до столу в багатьох розкішних палацах.
--
Курортне місто Спа в Бельгії. Сучасний вигляд.
Однак до аж до кінця XVIII століття дозволити собі відпочити на нечисленних курортах могли лише дуже багаті люди: правителі держав, магнати-землевласники, впливові дворяни. І лише ХІХ століття повністю переломило курортну культуру і туризм.
ХІХ століття
В перші два десятиліття нового століття людство для себе відкрило пароплав і залізницю з паровим локомотивом. Новація задавалася якоюсь дикою, нереальною, футуристичною. Проте вона повністю змінила тогочасні подорожі, туризм і відпочинок. Замість кількох тижнів в каретах і на конях, потрібно було провести в дорозі всього лиш пару днів для того, щоб опинитися в потрібному місці. Навколо цього почала розвиватися туристична індустрія і відкриватися перші агентства, які організовували подорожі. Почали зростати і Європейські курорти. Їх кількість збільшувалася у геометричній прогресії. Вже до другої половини ХІХ століття таку розкіш як відпочинок могли собі дозволити й люди середнього та середньо-високого достатку. Зокрема успішні адвокати, письменники, артисти.
Місця, де відпочивали багаті й впливові, ставали ареною для міждержавних зв’язків, налагодження вигідних знайомств. На курорті в Бадені можна було легко зустріти німецького імператора, англійського прем’єра чи французького президента.
Популярним серед тогочасних європейських правителів стали Емс і Спа. Там ухвалювалися важливі рішення та навіть провокувалися цілі війни. До прикладу в Емсі відбулася цікава неформальна розмова між німецьким імператором Вільгельмом II та французьким послом. Згодом вона була викладена у депеші, яку оприлюднив Отто фон Бісмарк, прибравши звідти деякі формулювання, що робило зміст обурливим і скандальним. Це стало приводом до початку франко-прусської війни.
--
Курортне місто Бад-Емс. Сучасний вигляд
У наш час відпочинок на курорті став звичною буденністю для багатьох представників середнього класу. Майже кожної відпустки взимку чи влітку європейські родини їздять континентом та відвідують відомі заклади для рекреації. Що найцікавіше – Європа довгий час залишалася чи не єдиною місцевістю, де знаходилися найкращі курорти. Протягом всієї першої половини ХХ століття увесь американський бомонд їздив відпочивати до Європи. Тому що тамтешня Флорида чи Невада не мали таку популярність серед відпочивальників.
Зараз світ змінився, і курортний відпочинок, як-не-як, відходить у минуле. Для планування сучасної подорожі нам не так критично потрібні туроператори, чи послуги курортів. Тому що з допомогою всемережжя ми можемо забронювати не лише квитки та номери в готелях, а й відвідування різних закладів: театрів, музеїв, ресторанів. Однак ті легендарні курортні міста бережуть в собі історію цілої культури рекреації.
Якщо ви хочете дізнаватися про свіжі випуски нових публікацій на блозі, то підписуйтеся на сторінки MR.KIRSANOV у соцмережах. Там регулярно публікується новий, цікавий контент.
Якими були перші в історії курорти і як з’явилася культура відпочинку?