Skip to Content

Історія чоловіка, який подарував людству світло, доступну музику та електричку.

«Я став генієм тому що не вчився в школі» - свого часу висловився геніальний винахідник Томас Альва Едісон.

«Я став генієм тому що не вчився в школі» - свого часу висловився геніальний винахідник Томас Альва Едісон. Він запатентував більше ніж 2 тис. розробок за своє життя, що вважається найбільшою кількістю за всю історію людства. Йому вдалось навчитись записувати звук, показувати кіно, навчити телеграф писати та, звісно ж, змусити таємничу енергію під назвою «електрика» вірно служити людям в кожному будинку.  Читайте далі і ви обов’язково дізнаєтесь, як хлопчику, котрий не провчився у школі й року, вдалося стати найвидатнішим винахідником ХІХ століття й змінити наше життя назавжди?

Як і в багатьох відомих людей, дитинство Томаса не було якимось незвичайним. Він народився 1847 року. Якраз тоді, коли світ почали наповнювати паровози, а телеграф ставав звичним у житті людства. Домом йому стало невеличке містечко Майлен у штаті Огайо. Батько майбутнього винахідника Семюель втік з Канади після участі в повстанні. Оселившись у містечку зі своєю дружиною Ненсі, він відкрив невеличку крамничку. З матір’ю Томасу Альві справді пощастило, адже та мала гарну освіту й до заміжжя була вчителькою. Однак, пішов майбутній винахідник до школи не в Майлені, а вже у Порт-Гуроні, куди переїхала родина.

Як же так склалося, що здібний хлопець раптово покинув школу? Усе дуже просто. Ще в ранньому дитинстві йому не пощастило і він перехворів на скарлатину. Через це частково втратив слух. Під час перших місяців навчання в школі він не міг чути вчителя та постійно перепитував, за що той, як стверджують, назвав його «тупим». Після інциденту мати забрала хлопчика і він до школи більше не повертався. Насправді жінка бачила, що Томас має неабияку цікавість до науки. Вже у ранньому віці він виявляв величезний інтерес до книг. Мати ж, будучи вчителькою, допомогла йому здобути перші необхідні навички для подальшої самоосвіти. Величезна підтримка батьків справді давала неабиякі плоди. Вже у 10 років він мав високий освітній рівень. На відміну від своїх однолітків, Томас був вже добре знайомий з багатьма науковими працями. Зацікавившись різними результатами дослідів, він облаштував у 10 років першу свою лабораторію у підвалі будинку. Там він робив свої досліди.

--
  Томас Едісон у підлітковому віці

Більшість кишенькових грошей хлопець витрачав на книги та розхідний матеріал для експериментів, тому вже у 12 років він подався працювати. Його першою роботою став продаж газет на борту потяга Порт-Гурон – Детройт. Там він проявив свій хист настільки, що навіть розробив міні-типографію та друкував власну газету прямо під час поїздок. Вона користувалась попитом серед пасажирів. При цьому хлопець продовжував проводити власні досліди й навчатися. Так одному з небагатьох Едісону вдалося вивчити азбуку Морзе, через що наступною його роботою був телеграф. Добре володіючи пристроєм, він з легкістю приймав і відправляв повідомлення. У той же період він винайшов автовідповідач для того, аби була можливість спати вночі.

Працюючи з новітнім пристроєм, який мав стратегічне значення, винахідник не лише його досліджував, а й вдосконалював. Так йому вдалося створити технологію, яка дозволяла б передавати до 4 повідомлень по одному дроту та ще й в обох напрямках.

Юність у видатного вченого була цікавою та непростою. Він жив наполовину впроголодь, витрачаючи більшість своїх коштів на книги та власні дослідження. За свої кілька юних років йому вдалося побувати у багатьох штатах. Осів він, врешті, у Бостоні, де й розгорнулась його бурхлива не лише винахідницька, а й підприємницька діяльність. Першим його запатентованим виробом став лічильник для голосів, який мав би допомогти на виборах. Попри досконалу на той час технологію, ніхто нею особливо не зацікавився. Тож Едісон взявся винаходити далі. Наступний його вагомий патент приніс 40 тис. доларів – сума солідна як на той час. Це був телеграфний апарат, який умів друкувати. З його допомогою передавали дані з бірж. Тому він і отримав неабиякий попит. За ці гроші винахідник разом з кількома партнерами відкрив консультаційне бюро, що стало його першим у житті підприємством. Далі, у 23 роки, збагатившись, юнак відкриває власну майстерню, в якій працює близько 150 чоловік. Та на цьому він не зупиняється й продовжує власну активну діяльність далі. Справа, якою він займається, хоч і приносить прибуток, але не є його кінцевою метою. Наступним вагомим кроком стає відкриття власної професійної лабораторії у 1876 році. Саме там буде зроблено більшу частину геніальних винаходів, які змінили наше сучасне життя. Він оснащує її найбільш передовою апаратурою та дослідними матеріалами. При ній же, відкривається величезна наукова бібліотека.

--
  Лабораторія Томаса Едісона. Сучасний вигляд

Електрика й телефон – ті сфери, у яких зосереджується увага винахідника. Йому, на жаль, не належить винахід пристрою, що допомагає спілкуватись на відстані, проте він винаходить дрібну деталь – вугільний мікрофон, який замінив електромагнітний, та підсилювач до нього. І, до речі, його вдосконалену технологію використовують досі. Ну, і, звісно ж, як без радіо. Його дослідником став також Едісон. Він спробував передати сигнал на 30 км. Експеримент завершився успіхом. Тому, завдяки завзятості Едісона, ми зараз з легкістю можемо спілкуватися в дорозі.

Та не лише винаходами відзначається цей періоду видатної людини. У особистому житті, як і в роботі, він теж має шалені успіхи. Чоловікові щастить закохатися та при цьому не втратити голову. Його першим серйозні почуття належали телеграфістці Мері. Спільні інтереси та захоплення швидко об’єднали молодих людей і вони вже за два місяці після знайомства пішли під вінець. Однак, шлюб їхній виявився не вічний. Мері померла, залишивши по собі доньку і двох синів. Невідомо, як пережив це Едісон, але судячи з його нових винаходів, він продовжував активно працювати.

--
  Фонограф - винахід Томаса Едісона

Однією з його цілей стає доступна музика. Він розпочинає досліджувати звукозапис. Після довгих і непростих зусиль перед увагою публіки опиняється фонограф – прототип грамофона й патефона. У винаході Едісона застосовувався валик, на який наносився віск. Під час запису на ньому робились мікроовори, ходячи по яких, голка передавала звук на мембрану, а та його відтворювала. Доклав свою руку видатний науковець і до кіно. Саме йому належить ідея зробити кінетоскоп, який демонстрував глядачеві різні картинки. Саме він став основою для появи першого кіно братів Люм’єрів. 

--
  Кінетоскоп - винахід Томаса Едісона

Незабаром, до його дослідницької уваги приходить електрика. Нова, маловідома технологія, якою могли користуватись лише у лабораторіях, отримує нове дихання в руках винахідника. Розпочинає він свої досліди з освітлення. Вони стають настільки успішними, що з’являється перша лампа розжарювання, яка здатна освітлювати приміщення з допомогою електрики. Ще до Едісона були чимало спроб винайти електричну лампу, тому його однозначно не можна назвати її батьком. Однак, в руках цього видатного чоловіка вона зуміла дати справжнє, тривале світло. Перша лампочка Едісона, могла світили лише 2 години. Проте незабаром автор її вдосконалив і вже тривалість її роботи складала 1200 годин. Нову версію винаходу виставили на розсуд публіки, яка була захоплена досі небаченим видовищем. Тим часом, на фоні своїх грандіозних успіхів він знаходить нове кохання – Міну Міллер. Вона теж дарує йому трьох дітей. У цей плідний час до його винаходів додається й перша спроба електрифікації залізниці. Її експериментальну версію він розміщує у Менло-парку 

--
  Лампа розжарювання - найвідоміший винахід Томаса Едісона

Паралельно з цим винахідник відкриває нову компанію Edison Electric Light, яка повинна була займатись впровадження і продажем електричних новинок. Та знайшлись у фірми й нові конкуренти, адже не лише Едісон займався дослідженнями у царині електроенергії. Його затятим противником став Ніколя Тесла, з яким вони вели запеклу боротьбу за спосіб передачі струму. Вона, між іншим, тривала аж до 2007 року, між компаніями двох науковців.

Не лампочкою єдиною. Винайшовши спосіб освітлення, потрібно було впровадити промислове виробництво і транспортування електрики. Тому вже 1882 року Едісон відкриває свою першу електростанцію на Мангеттені. Вона й стане грандіозним кроком до епохи електрики. Для подачі й розповсюдження нової енергії винахідник створює спеціальні розподілювачі та дроти, які здатні покращити передачу струму. І це був найголовніший винахід в історії сучасного людства. На межі ХІХ і ХХ століть електроенергія ставала все доступнішою. Томасу Едісону приписують також фразу: «Електрика буде настільки доступною, що лише багачі зможуть дозволити собі палити свічки». У цьому й була певна доля правди, яка підтверджується вже на практиці.

За свою бурхливу діяльність, яка принесла світові неймовірні відкриття, Едісон здобув численні нагороди. Найголовнішою з них стала «Золота медаль Конгресу США» - найвища відзнака в країні. Отримав він її за три роки до смерті у 1928. Ну, а своє життя він закінчив у 84 роки, маючи світову славу видатного науковця.


Історія чоловіка, який подарував людству світло, доступну музику та електричку.
Максим Кірсанов 4 червня 2023 р.
Поділитися цією публікацією
Мітки
Увійти залишити коментар
Перші сучасні навушники винайшли на кухні