Відомі актриси, письменниці, дворянки, світські левиці, співачки – так можна описати особисте життя відомого імператора. Їхні біографії та походження було різним. Але щось у їхніх характерах поєднувалося зі смаками імператора. То ким же були ті жінки, яким вдалося звабити володаря всієї Європи, від імені якого у старих монархів волосся ставало дибки?
Шлях Наполеона Бонапарта справді романтичний. Він виглядає як класична історія успіху того далекого XVIII століття. Його життя розглядало безліч науковців. А про особисту його частину навіть написана ціла книга. Як і в будь-яких звичайних людей особисте життя було невід’ємною складовою біографії Наполеона. За бурхливістю воно могло б позмагатися з історією Людовика XIV та його фаворитками.
Амурні історії Наполеона розпочалися ще з перших років навчання в Парижі, тоді місто було архітектурною родзинкою Європи, а ще там водилося чимало красивих дам. Про ранні романи Бонапарта ми не знаємо нічого. Тоді він ще не був таким відомим чоловіком, тож говорити про його особисте життя, а тим паче його описувати, ніхто не брався.
Прославився Наполеон Бонапарт лише тоді, коли він врятував директорію від бунту. Його кар’єра стрімко поповзла вгору. І вже незабаром він очолив італійський похід. А Франції тоді воювати було з ким. Проти неї виступила ціла коаліція Європейських країн, яка намагалася повернути законну королівську династію Бурбонів.
Ще перед розквітом своєї бурхливої кар’єри, він познайомився із вдовою на ім’я Жозефіна де Богарне. Славилася вона в паризьких колах не надто стриманим особистим життям. До Наполеона вона змінила чимало чоловіків. Перед одруженням її коханцем був Баррас – поплічник Бонапарта. Роман із вдовою, старшою на кілька років був для майбутнього імператорові вигідним. Принаймні він сам так думав. Вони одружилися, а через кілька років подружнього життя почали регулярно сваритися. Однією з причин була відсутність спадкоємців. А коли Наполеон вже став імператором, нащадок виявився необхідністю, адже потрібно було комусь передати трон.
Проблеми в родині, від яких не застраховані монарші особи, спонукали Наполеона шукати втіхи деінде (в усіх сенсах цього слова). Тож на роль коханих жінок до нього за життя потрапило близько 20-ти фавориток. І це лише серед відомих. Вони були абсолютно різними. Найцікавіше – частина з них була фрейлінами чи наближеними до Жозефіни, що стала імператрицею після коронації Наполеона.
Жозефіна де Богарне
Дружиною Бонапарта вона стала вже маючи шлюбний досвід. Її чоловіком був відомий на той час у Франції діяч Александр де Богарне. У часи французької революції він взяв активну роль у зміні устрою країни. Коли король зібрав Генеральні Штати, що голосували по окремих станах, Александр виступив на боці революціонерів. При цьому він не прагнув скинення монархії, а лиш обмеження її конституцією. За це він поплатився в часи Якобінської диктатури. Його стратили за «декретом про підозрілих». Та ж сама доля чекала на Жозефіну, але напередодні її страти Максиміліана Робесп’єра обезголовили після Термідоріанського перевороту. Вона вийшла із в’язниці ні з чим, адже в родини конфіскували усе майно. Вижити їй допомогла природна краса, яка допомагала знаходити нових коханців. Якраз перед зустріччю з Наполеоном її утримував Барас.
Уперше з молодим Наполеоном Бонапартом вдова де Богарне зустрілася під час одного з прийомів. Тоді ніщо не передвіщало бурхливу кар’єру майбутньому імператорові, адже він був пересічним офіцером. Ще недосвідчений в амурних справах корсиканський дворянин подумав, що одруження із вдовою принесе йому неабиякі багатства. Проте, коли вони вступили в шлюб виявилося, що носійка відомого прізвища виявилася біднячкою.
Жозефіна була неоднозначною постаттю. З одного боку її сучасники вважали доброю та чуйною. З іншого ж – вона була марнотратною. Могла набратися боргів за відсутності свого чоловіка. Бонапарт постійно мав з нею проблеми та хотів розлучитися. Однак, вона його таки вмовляла лишитися і він виплачував усі борги.
Проте постійна розлука й стосунки на межі, набридли Наполеону і він знайшов собі коханку під час походу в Єгипет. Цікаво, що вона була непересічною жінкою того часу, а справжньою бунтаркою.
Полін Фуре
--
Полін Фуре
Була вона донькою звичайного годинникаря. Професію собі обрала теж ремісничу – стала модисткою. Крім цього Пауліна ще й полюбляла писати. Однак, її твори ми, швидше не знайдемо. Вона познайомилася з Наполеоном у Єгипті. При цьому дама була давно вже заміжньою за генералом Жаном-Ноелем Фуре. Поїхала вона в далекі землі, переодягнувшись у чоловіка, адже під час подорожі жінкам на борту корабля знаходитися було заборонено. Чи зваблювала вона майбутнього імператора в чоловічому одязі невідомо. Крутила Пауліна роман з полководцем недовго. Чоловік дізнався про зраду, а сам Наполеон вирішив зам’яти інтрижку. Тоді якраз унаслідок перевороту 18 брюмера він стає першим консулом і очолює Францію.
Коханка Бонапарта часу даремно не втрачала і встигла вийти заміж ще 2 рази. Останні дні вона провела в розкішному особняку свого останнього чоловіка. Там писала музику, малювала й пробувала себе як письменниця.
Джузепіна Грассіні
--
Джузепіна Грассіні
Ця пані теж була неабиякою. Уся Європа знала її як видатну оперну співачку. Недоброзичливці говорили, що мала вона вже не такий і великий діапазон голосу. Та й кар’єру робила завдяки своїй красі та коханцям. Точно відомо, що вона справді славилася своїм бурхливим особистим життям. У кожних гастролях вона знаходила кількох нових коханців. До речі, подібне сталося у неї й з Наполеоном. Вона прибула до Парижа на гастролі в ролі його коханки, а виїжджала з нього вже коханкою скрипаля П’єра Роде. З часом Джузепіна стала головною співачкою в палаці Тюїльрі– резиденції французьких монархів.
Після поразки і заслання Наполеона вона повернулася до Парижа. Та прожила там недовго. Король Людовик XVIII, якому не подобалося, що коханка колишнього імператора знаходиться прямо перед носом, вигнав її. Тоді співачка виїхала до Риму.
На завершення своєї кар’єри вона осіла в Мілані, де закінчила кар’єру та провела останні дні.
Катаріна Жозефіна Дюшенуа
--
Катаріна Дюшенуа
А ця дама зі списку коханок Наполеона була відомою актрисою. Почала вона своє життя з низів. Її батько був трактирником. Джозефіна у молоді роки працювала служницею. Потім, вирушивши до Парижа вона пішла на акторські курси. У французькій столиці її помітили і дали роль у театрі. Її успіх був грандіозним. Вона вразила глядачів своєю красою, емоційністю і майстерністю. Серед них був і Наполеон Бонапарт, який одразу ж поклав на неї око.
Цікавою сторінкою в її кар’єрі було протистояння з мадам Жорж Проте Дюшенуа мала перевагу над нею – природне чуття, яке допомагало відчувати смаки й емоції публіки. Жорж грала по-класичному і не могла так маневрувати на сцені. Конкурентка теж боролася за прихильність імператора, але саме Жозефіна у його ліжку.
Зі сцени вона пішла у 55 років. Завершила своє життя в Парижі, продовжуючи розкішне життя.
Елеонора Денюель
--
Елеонора Денюель
Цій дамі вдалося вирізнитися з-поміж своїх попередниць. Кохання у них з імператором стало настільки бурхливим, що в результаті народився спадкоємець Шарль Леон. Він згодом отримав дворянський титул. Спадкоємцем престолу йому стати так і не вдалося. Але своє життя нащадок французького правителя теж прожив безбідно.
Відомо, що познайомилася Елеонора з імператором з допомогою його сестри Кароліни Бонапарт.
Походження у неї були високим для того часу. Батько Елеонори посідав вищі урядові посади до революції. Виростили її в пансіоні, де навчили дівчину вишуканим манерам.
Після народження спадкоємця Елеонора так ніколи й не зустрічалася з імператором. Але Наполеон щомісячно виділяв велику суму для її утримання.
Марія Валевська
--
Марія Валевська
Вона вперше зустрілася з Наполеоном Бонапартом під час його приїзду в завойовану Польщу, тоді на її території була створена держава, підпорядкована французькому імператорові. Називалася вона герцогство Варшавське.
Перша зустріч Валевської оповита легендами. За однією з двох версій, вона зустрілася з Наполеоном випадково, коли він проїжджав. Тоді красива пані вибігла на дорогу й сказала, що імператора всі раді бачити. Сам же Бонапарт говорив, що вперше побачив Марію під час офіційного прийому. Тоді вона й запал йому в душу аж настільки, що народила йому спадкоємця, який так імператором і не стане.
Марія була донькою старости Мацея Лончинського, який очолював Гостинь. Родина мала дворянський титул. Тому жилося Марії в дитинстві безбідно. Вона отримала чудове виховання та освіту. Не дивно, що Бонапарт звернув на неї увагу. Ще в дитинстві Валевська втратила свого батька. Той доєднався до повстання під проводом Тадеуша Костюшко. Під час боїв загинув.
Стосунки Наполеона з Валевською тягнулися довго. Сучасники думали, що імператор справді одружиться з нею, адже Жозефіна не могла народити імператорові спадкоємця. Однак Наполеон обрав собі іншу партію. Марія ж після поразки Бонапарта у війні, мешкала в Парижі.
Попри те, що Бонапарт відмовився з нею далі продовжувати стосунки, вони час від час спілкуватися. Імператор свого незаконного нащадка не обділив . Дав йому дворянський титул і землі, якими керувала Валевська до його повноліття.
Бурхливе особисте життя полководця стало цікавою частинкою його біографії. З неї можна писати як героїчні повісті, так і любовні романи. Його за життя оточувало чимало різних жінок. Вони мали унікальні біографії. Які доповнювали історію великого полководця, який швидко згас. Панянки, яким пощастило наблизитися до цієї постаті, були красунями та зірками свого часу. Вони мали чудову освіту, виховання. Деякі з них, як і сам Наполеон пробивали свій шлях через бідність, занепад і розчарування. При цьому зірки зійшлися так, що про імператора вони змогли дізнатися більше, ніж будь-який історик. Остання коханка Наполеона навіть лишила цілі архіви, які могли б допомогти краще дослідити постать людини, котру жахалася вся монархічна Європа. Проте архіви Валевської розпорошилися між її нащадками. Тому хтозна, можливо в майбутньому вдасться їх усі відшукати та поєднати під час вивчення постаті Наполеона Бонапарта.
Коханки Наполеона Бонапарта. Хто вони?