Skip to Content

Монгольська імперія. Як з’явився народ, якого жахалася вся Європа?

1223 рік. Перша зустріч Західного світу з боку Київської Русі та монголо-татар. Тоді руські князі ще не здогадувалися, що за десятиліття хан Батий буде танцювати на руїнах Десятинної церкви. Яким був шлях непримітного племені до величезної імперії? Читайте далі.

Далекий 1206 рік. Тоді Темучин, який мав трагічну життєву історію, став ханом монгольських племен. Спершу він починав як васал китайської імператорської династії, а потім її ж і захопив. Так розпочалася велика історії великого ханства.


З чого все починалося?


У далеких монгольських степах з’явилися тюркомовні племена татар. Вони жили родами та кочували степами, відвойовуючи для себе найкращі пасовища. Далі сформувалися племінні групи, на чолі яких стояв вождь. Він захищав своїх підданих та шукав для своєї групи найбільш комфортні землі. Згодом організація перших груп татар трансформувалася. Там з’явилася приватна власність та навіть своя феодальна ієрархія. Тоді ще непримітні племена не несли загрози світові. Та й сусіди не сприймали їх надто серйозно. Навіть для XII – XIII  кочовий спосіб життя племен вважався відсталим. Проте кочовики зуміли створити свою справжню державу без міст.


 

Племена татар були неоднорідним. Вони часто воювали між собою за найкращі землі. Найсильніші завойовували слабших. Ті мали коритися волі нового вождя. Тих, хто відмовлявся, робили рабами. З часом постало велике об’єднання племен. Над ним став сильний вождь Єсугей. Проте його отруїли. Головний нащадок Єсугея був малолітнім, тож самостійно вдіяти нічого не зміг. Вдова вождя не змогла утримати владу. Тож племена знову розбрелися, а вожді взялися боротися за владу. Так держава кочовиків могла розпастися. Однак, як це часто буває в історії, сталося диво. Темучен – коли підріс, зміг набрати свій загін вояків. Молодий вождь виявився настільки звитяжним, що підкорив усі навколишні племена та у 1206 році став Чингізханом. Його офіційно обрали на курултаї, але це, радше, було тільки символічним кроком.

Проте підкорень всередині йому стало замало. Тоді він поглянув на багатий Китай. Стародавня цивілізація, насправді, тоді переживала непрості політичні часи. Тож монголи скористалися цим і захопили імперію.


Як Китай виростив свою загибель? 


Насправді взаємодія Темучина з китайцями розпочалася ще в ті часи, коли він тільки починав здобувати собі владу й авторитет. Імператор чжурчженів (китайської держави) зробив монгольського вождя своїм васалом, який брав участь у багатьох китайських кампаніях. Тим часом монголи і перейняли багато цікавих китайських технологій, які потім допомогли у завоюванні. 

--
 Темучин (Чингісхан) - засновник Монгольської імперії 

Між китайцями та монголами часто були дрібні конфлікти. Кочовики і раніше нападали на території імперії, громили все та грабували. У відповідь на це китайські війська організовували походи у степ для знищення чоловіків, котрі могли воювати. Така політика мала допомогти ослабити кочовиків і не дати їм захоплювати й утримувати китайські території.

Відомо, що своєму  васалові імператор навіть допомагав здобувати владу над багатьма племенами. Китайський інтерес в цій історії полягав у тому, що мати справу з єдиним володарем, який тримає степи було простіше й вигідніше. Проте склалося так, що Чингісхан мав свій погляд на майбутнє. І приводом до змін став прихід нового імператора. Новий монарх не був, нібито, «визнаним небом». Тому коли до хана прибули китайські посли, він відмовився кланятися йому, сказавши, що влада нового китайського правителя невизнана. Хоча, звісно, справжньою причиною було те, що до свого сходження на трон Юнцзі, приїжджав у ролі дипломата до монголів та зумів там запам’ятатися не з найкращого боку.

--
 Монголо-китайська війна на мініатюрі

1211 хан вирішує розпочати війну з Китаєм. Його військо складало кілька сотень тисяч. Перші спроби захопити китайські території виявилися вдалими. Сильна армія китайців була розбита. Війська монголів швидко дійшли до Великої Китайської стіни. Неприступна перешкода була взята так само швидко, які і пограбована. Так повністю відкрився шлях на Північ Китаю. Загрозу, яка насувалася, була недооцінена китайцями, адже вони були певні, що потужна армія здатна врятувати імперію. До того ж такі набіги кочовиків в історії країни були непоодиноким явищем. Та орда просувалася далі. Падали міста за містами, і васали імператора зрозуміли, що армія в нього не така вже й сильна.

Наступного року держава Цзінь почала сипатися. Утворилася незалежна держава Ляо, яка одразу пішла під зверхність хана. Наступні роки кампанії були не менш успішними. Протягом 1213-1214 років армія кочовиків зуміла взяти понад 90 китайський міст. Так народжувалася величезна імперія.


Як постала кочова імперія? 


Нові технології та пошук фахівців. Це насправді було найбільш вдалим кроком монголів. Попри те, що їх в європейській історії часто зображували дикунами, їхній хан був цілком освіченим політиком. Він зібравши під свій контроль різні народи, зумів налагодити між ними справжню взаємодію. А ще прогресивною на той час була свобода віросповідання, яка панувала на території імперії. 

--
Каракорум - столиця Чингісхана

У 1220-х роках Чингісхан заснував собі нову столицю, яка стала центром культурного життя в регіоні. За основу будівництва була взята китайська архітектура і технології. На території міста знаходився розкішний палац. Відомо також, що тут тривала і жвава торгівля, яка живила економіку великої імперії. Попри те, що монголів називають кочовиками, під їхнім контролем було багато міст Азії. Вони приносили значні доходи в казну.

Що ж дало такий поштовх у розвитку величезної імперії? Насправді, багато що залежало від політики великого хана. Його кроки із формування ієрархії дозволили зберегти державу на довгий проміжок часу. Так, він визначив щось на кшталт феодальної системи. Його родичі, як правило, ставали на чолі окремих земель, але при цьому підпорядковувалися йому та платили данину. Нібито «дике» плем’я також поділилося на улуси – великі адміністративні частини, що спрощувало розширення функцій імперії.


Похід на Захід 


Підкоривши території в Азії, Темучин задумав великий похід на Захід. Він планував поширити свою імперію на увесь відомий світ. Так уперше Західний світ побачив татар 1223 у битві на. р. Калка. Попри свою впевненість, князі отримали нищівну поразку він невідомих племен. Проте похід зупинився на ціле десятиліття. На Русі вже встигли забути про далеку небезпеку, доки в 1237 році величезна армія не напала на перші Руські міста. Успіхи високоорганізованої армії кочовиків були очевидним. Міста падали один за одним через погані фортифікації та сильні облогові машини. 

--
 Хан Батий


На чолі походу виступив онук Чингісхана – Батий. Чоловіком він теж був розсудливим, але надзвичайно жорстоким. Батий не терпів відмови. І це на собі сповна відчув Київ. Місто отримало пропозицію здатися, але відмовилося. За місяць головний центр Русі пав. Після цього Батий влаштував танці та гуляння на руїнах Десятинної церкви, де кричали та стогнали непокірні міщани.


На чолі походу виступив онук Чингісхана – Батий. Чоловіком він теж був розсудливим, але надзвичайно жорстоким. Батий не терпів відмови. І це на собі сповна відчув Київ. Місто отримало пропозицію здатися, але відмовилося. За місяць головний центр Русі пав. Після цього Батий влаштував танці та гуляння на руїнах Десятинної церкви, де кричали та стогнали непокірні міщани.  

--
 Монголо-татарська навала на Русь

Війська Батия рушили далі. На шляху було Галицько-Волинське князівство та захід Європи. Але плани повернулися не втому напрямку. В столиці помер головний хан. Розпочалася боротьба за владу. Том Батий разом зі своїм військом повернув назад. Українські землі довго залишалися під контролем імперії монголів. Проте князівства отримали змогу продовжити самостійне існування. Правителі отримували ярлики на правління та залишалися у ролі васалів, що виступали на боці хана зі своїм військом.

Така ж історія сталася з Галицько-Волинським князівством. Данило Романович, аби уникнути руйнувань своєї держави, отримав ярлик від татар, а його нащадки часто виступали в походах на боці ханів. Так далека азіатська цивілізація вплинула на українську історію. Остаточно завершилося правління татар на Сході Європи після битви на Синіх водах. Тоді ханське військо було повністю розгромлене Великим князем Литовським Ольгердом.

 

Як це часто буває з більшістю імперій, монгольську державу розвалили нащадки Чингісхана. Боротьба за владу знекровило верхівку, племена відділялися й проголошували свої держави. До 1368 року величезна держава, яка змінила хід історії, зникла зі світової карти.


Монгольська імперія. Як з’явився народ, якого жахалася вся Європа?
Максим Кірсанов 17 грудня 2023 р.
Поділитися цією публікацією
Мітки
Увійти залишити коментар
Як 1 січня стало Новим роком?
дари імператору на початку року в Римській імперії, починання нових справ у день весняного сонцестояння, прикрашання ялинки із XVIII століття, початок року у вересні та багато інших цікавих фактів про відзначання нового року в цій публікації.