Skip to Content

Не лише Рокфеллери: яким був бізнес у ХІХ столітті та чи могли б ви тоді досягти успіху?

Класичні історії успіху – це невід’ємна частинка різної мотиваційної літератури. Тому що успішний бізнес, чудова кар’єра є мрією майже кожної людини. Так само було  у ХІХ столітті, коли навколо було набагато менше можливостей ніж зараз. Однак навіть їх обмежена кількість тоді здавалася небаченою. Тож у цій статті я розповім вам про те як можна було побудувати успішний бізнес у ХІХ столітті та як народжувалися справжні бізнес-імперії, які живуть досі.

 

Як еволюціонував бізнес до ХІХ століття.


Для того, аби показати вам стрімкий розвиток підприємництва ХІХ століття я хочу коротко розповісти про те, як же люди поступово дійшли до підприємництва. Тому що у часи середньовіччя існували лише дрібні майстри  й торговці. Майстри повинні були обов’язково входити до цеху, а торговці – до гільдій. Вони були обмежені різними правилами  й вимогами гільдмейстра або голови цехового об’єднання. Але тоді  мати свою майстерню в місті виглядало неабияким успіхом.


--
Відкриття Америки Христофором Колумбом (Ілюстрація)


Все змінило відкриття Америки. Для людей світ став ширшим. Почався колоніалізм. Він і дав нові можливості для економічної діяльності. З далеких земель привозили унікальні товари й продавали їх у європейських містах. Поставали перші біржі, а торговці, котрі накопичували багатства ставали першими капіталістами. Вони будували вже мануфактури, замість поодиноких ремісничих майстерень. І з допомогою десятків робочих рук виготовляли товари на продаж.

Першими великими підприємствами у період Нового часу стають торгівельні компанії. Тому що саме вони отримують найбільші прибутки транспортуючи товари з колоній у Старий світ.

Якщо в середньовіччі головною цінністю була  лише земля, то у період Нового часу народилося таке явище як капітал, яке й дало поштовх розвитку підприємництва. Але не лише капіталізм сприяв появі бізнесу в сучасному розумінні цього слова. До вагомих факторів додався ще науково-технічний прогрес. Він вдруге переверне світ і зробить першу автоматизацію робочих процесів.


ХІХ століття – час народження бізнес-імперій


Наприкінці XVIII століття Джеймс Ватт винаходить першу ефективну парову машину. І нова розробка дає поштовх до механізації виробничих процесів. Якщо раніше на мануфактурі працювали десятки робочих рук на різних процесах, то машини давали змогу скоротити й оптимізувати витрати. Натомість з їх допомогою була можливість створювати у великій кількості  якісні товари.

Винахід Джеймса Вата допомагає відкрити в Англії перші фабрики, з труб яких валує дим. Там починається промисловий переворот. Він глобалізує світ та збільшує споживання. Все більше й більше людей могли купувати собі те, що раніше коштувало небачених грошей. Одяг перетворюється не на щось недосяжне. Він тепер звичний продукт, який можна знайти в магазині. Це ж саме стосується меблів, посуду, будівельних матеріалів.

Найбільш підприємливі люди ризикнули, випробували нову технологію – і отримали неабиякий зиск. Їхні статки злетіли до небес. Саме перехід від ручної праці до машинної став несподіваним соціальним ліфтом для багатьох сміливців.

Розширення пропозицій на ринку, поява нових технологій дали можливості для розвитку багатьох напрямків підприємництва. Піднявся попит на освіту, медицину, засоби гігієни, нерухомість. Величезний стрибок ХІХ століття дав початок багатьом справжнім бізнесовим кланам.

Проте чим більше створювалося товарів та послуг, тим сильніше зростала конкуренція. І вже до кінця ХІХ століття, вікно можливостей для нових підприємців стало поступово зачинятися. Якщо лише впровадження парової  машини  наприкінці XVIII століття створило унікальну можливість зробити прорив, то вже до початку XX століття заводи й фабрики заполонили майже всю Європу та Америку.

 

Перші бізнес-імперії в історії


Небачені можливості індустріальної епохи використали доволі підприємливі люди, котрі навіть уявити не могли себе в ролі багатіїв. До прикладу родина Трампів. Так, саме предки сучасного президента США – Дональда Трампа завдяки економічним можливостям ХІХ століття стали такими заможними. Фрідріх Трамп – прадідусь сучасного американського президента емігрував  до США з кількома доларами в кишені. Але коли почалася золота лихоманка на Алясці, він скористався унікальною можливістю. Доки всі інші йшли копати золото, він відкрив неподалік свій готель. Це був більш надійний спосіб заробітку. Всі, хто копав золото, зупинявся в нього. Згодом Трампи скористалися зростанням попиту на житло у першій половині XX століття і в рази збільшили свої статки.

Цікавою була історія становлення в США справжньої банківської імперії Морганів. Свого часу ця родина переїхала з Англії, осіла в провінції та започаткувала свою ферму. Кілька поколінь жило з того господарства. Але Джозеф III не захотів фермерського життя, продав землю і гайнув будувати бізнес. Він відкрив спершу невеличку кав’ярню. У ній Морган взявся проводити фінансові операції. В основному видавав кредити. Пізніше він налагодив співпрацю з багатьма іншими кав’ярнями й трактирами. Завдяки чому підприємцю вдалося розширити свою фінансову мережу. Кав’ярня Джозефа пізніше стала популярним місцем для укладення важливих угод. З її допомогою він провертав неабиякі дипломатичні трюки.  Винахідливість підприємця стрімко примножувала його статки. Він відкрив  свій повноцінний банк, став викуповувати нерухомість. Далі справою в 15 рочків зацікавився син, на ім’я Джуніус. Після смерті батька він став  скуповувати залізниці й нерухомість. До 1930-х років бізнес Морганів зростав. Після розширення антимонопольного законодавства компанія стала поступово занепадати.

Зразком справжньої  американської мрії був Ендрю Карнегі. Він сколотив величезні статки з допомогою власної винахідливості й працьовитості. Ендрю народився у Шотландії. Його батьки були ткачами. Він, як і тисячі знедолених емігрантів, перетнув Атлантику й приплив до США. Там  йому довелося працювати на ткацькій фабриці, виконувати обов’язки кур’єра. Пізніше емігранта прийняли працювати в залізничну компанію. Помітивши працьовитість чоловіка, його призначили на відповідальну керівну посаду. Він вкладає гроші в залізничний бізнес. Також, бачачи, що через більшість американських рік проходять дерев’яні мости, Ендрю знаходить спосіб  їх модернізувати. Так він відкриває свою компанію, яка займається будівництвом залізних мостів.

Маючи власний бізнес, він одномоментно продає все та береться за металургію. Це була сфера, що могла принести  значні прибутки, адже попит на залізо  тільки зростав. Цей крок зробив Карнегі справжнім сталеливарним магнатом. З бідного хлопчика, йому вдалося лишити своє ім’я серед численних історій успіху.

 

Чи могли б ви побудувати свій бізнес у ХІХ столітті


Однозначно так, але для цього повинні були зійтися вдало всі фактори. Ну, загалом, як і зараз.

Перш за все потрібно було мати хорошу освіту. Оскільки більшість людей не вміли навіть читати й писати, знання були доволі цінним капіталом.

Проте цього звісно ж недостатньо. Тому що основними якостями для людини, яка будувала бізнес у ХІХ столітті мали б бути: винахідливість, цілеспрямованість, працьовитість, наполегливість. І, вони, звісно, для вас виглядають банальними. Тому що і в наш час ці якості потрібні. Тому можна зробити висновок, що у цих аспектах побудова успішного бізнесу в ХІХ столітті та зараз, ніяк не змінилася.


Натомість тоді були  свої особливості, про які я вам і розповім.


1

Бурхливий технічний розвиток

Цілковитим переворотом став винахід парової машини. Тому потрапивши у це вікно можливостей, можна було б стати одним з перших власників заводів. Гроші вкладені в устаткування на основі парових машин були б вдалою інвестицією.

 

2

Нижча конкуренція

На початку ХІХ століття на вас, швидше за все, чекала б набагато менша конкуренція, ніж зараз. Але серед мінусів були б важчі умови залучення клієнтів. Тому що не існувало соцмереж.

     

3

Багато вільних ніш

У ХІХ столітті через появу нових технологій відкривалися нові ніші. До прикладу залізниці.  Їх необхідно було з нуля  прокладати в багатьох місцевостях. Тому залучення інвестицій у будівництво залізничної інфраструктури доволі вдало окупилося б.

 

4

Величезні можливості в інформаційній галузі

Започаткування власних газет і журналів було доволі вигідною справою. Тому що у більшості населених пунктів не було власних медіа. Отже, започаткування газети у доволі великому місці допомогло б залучити багато читачів та рекламодавців.


5

Попит на нові корисні копалини

З розвитком індустрії у ХІХ століття значно зріс попит на нові корисні копалини. І прикладом реалізації в цій ніші стала родина Рокфеллерів у Штатах. Вони змогли виграти на тому, що якраз у часи розвитку їхнього бізнесу, нафтовидобування лише набирало оберти.

 

Загалом для того, аби побудувати власний бізнес у далекому ХІХ столітті потрібні майже ті є самі складові, що й зараз. Створення власної справи  потребує і винахідливості, і вміння йти на ризик, і цілеспрямованості. Зараз, звісно, ми живемо вже не в ту епоху, де зароджувалися заводи й фабрики, нові ЗМІ. Проте  у нас навколо відбувається дуже багато технологічних змін, якими можна скористатися так само як Карнегі скористався збільшенням попиту на металургію.

Не лише Рокфеллери: яким був бізнес у ХІХ столітті та чи могли б ви тоді досягти успіху?
Максим Кірсанов 17 червня 2025 р.
Поділитися цією публікацією
Увійти залишити коментар
Психіатрія від якої холоне кров
Увага! В сучасній психіатрії такі дикі методи не використовуються!