Skip to Content

Перші сучасні навушники винайшли на кухні

Натаніель Болдуін – маловідомий чоловік, який одного разу вирішив винайти  зручний пристрій, що міг би підсилити звучання проповідей. У результаті – його винахід став одним з найцінніших у ВМС США. Перші 100 виробів він продав за спеціальним замовленням, заробивши неабиякий статок. Відтоді аж до 50-х рр. ХХ століття цей унікальний винахід використовували лише військові, а пристроєм для прослуховування різних музичних ритмів вони стали у другій половині ХХ століття

Як з’являвся попит на звичний для сучасної людини аксесуар? Чому можливість прослухати музику в дорозі, або під час прогулянки вважається неймовірним проривом, який на жаль маловідомий для більшості користувачі навушників?


Вони бувають у формі затичок (вкладиші), накладними та повнорозмірними. Ними часто користуються геймери, адже повнорозмірні навушники здатні передавати реалістичний звук. Та чи лише геймерам захотілось для зручності скористатись навушниками або меломанам? Зовсім ні. Перший запит на пристрій, який одягається на вуха, з’явився серед телефоністок. Раніше, наприкінці ХІХ століття, абонент, що телефонував своєму другові по той бік дроту, обов’язково натрапляв на приємний дівочий голос, якому мав назвати номер телефону, після чого, знаходячись у спеціальній кімнатці з комутаторами, вона повинна була з’єднати дві лінії. Робота була надзвичайно нервовою та непростою. Дзвінків було дуже багато і підіймати щоразу слухавку було ще тим задоволенням. Та й власники телефонних компаній хотіли оптимізувати роботу для покращення сервісу. Тому, винахідницею прототипу сучасних навушників стала телефоністка. Вона запропонувала прикріпити до плеча слухавку та мікрофон. Такий винахід важив близько 4 кілограмів. 

--
  Такий вигляд мали навушники телефоністок

Навушники потрібні були не лише телефоністкам, а й телеграфістам. Постійний прийом численних повідомлень був теж нелегким процесом. Тому француз Ернест Меркандьє винаходить перші в історії навушники – затички (вкладиші). Зараз їх використовують повсюди. Але засовувати таке пристосування до вух жах як некомфортно. Це вам не сучасні м’якенькі насадки. Незабаром про «затички» забули надовго. Натомість в роль вжилися накладні навушники. 

--
  Перші в історії навушники-вкладиші (затички)

Наступним кроком було впровадження навушників у театральному мистецтві. У той час, коли ще не існувало радіо й телебачення, побачити захопливий сюжет могли лише на сцені. Перші, біль-менш схожі на сучасні ігрові навушники, були пристрої, які використовувались в телефонах. Новенька невеличка фірма, яка знала цю незначну людську слабкість пропонувала клієнтам за 5 центів почути театральну виставу чи оперу, не виходячи з дому. Для цього, з допомогою тієї ж технології, що і в дротового телефону, передавали сигнал на спеціальні навушники. Встановлені в концертних залах мікрофони, хоч і не давали сучасний насичений стереозвук, але були ще тією сенсацією. Слухачі, мали прикласти до своїх вух перевернуті навушники у формі дуги, які були прикріплені до ручки. 

--
  Навушники для прослуховування театральних вистав на відстані

Широко й масово розробляти й вдосконалювати технології навушників стали вже у ХХ столітті. Найбільшим попитом в роки війни вони користувалися серед пілотів, а також радистів. У 1930 роках відбулися нові вдосконалення навушників, які зробили їх якіснішими для звучання та зручнішими. Проте особливістю всіх навушників до кінця ІІ світової було те, що вони могли звучати лише в режимі моно. Про якусь особливу портативність у прослуховуванні не могло йтися й мови.

Навушники й музика – вперше ці дві частинки поєднались аж у 1950 роках. Відомий винахідник, інженер та колишній пілот Джон Косс, який дуже добре розумівся на особливостях використання навушників, переконався у їх практичності й зручності. Тому чоловік вирішив взяти суто військову технологію і впровадити її в музичному світі. Завдяки цьому відкрилась дорога до появи перших MP3-плеєрів. Розробка тестових моделей навушників принесла величезні успіхи. Вони мали стереозвук, який був новинкою, а також давали можливість по-новому почути звучання музики. Попит на винахід швидко заповнив як прошарок професійних музикантів, так і пересічних користувачів.

--
  Одна з перших моделей навушників Косса

Саме в той період були внесені кардинальні зміни в процес звукозапису нових платівок. Відтепер студії звукозапису обладнувались навушниками. Відбулося кілька вдосконалень та випусків нових моделей. Для того, щоб якомога вигідніше продати інноваційний музичний аксесуар, Косс залучив до реклами тогочасних зірок. Зокрема навушники рекламував відомий джаз-виконавець Тонні Бенет. Пік популярності навушникам подарував відомий гурт The Beatles. Зберіглась навіть тогочасна реклама з обличчями учасників гурту. 

--
  Реклама навушників Косса

У 1970-х роках уперше в історії випробовують технології бездротової передачі звуку. Саме тоді з’являються тестові моделі навушників, що не потребують проводів. Однак, звучання в них було нікудишнім. Тому появу нового типу навушників відклалося аж до кінця століття.

Тим же часом музика стає по-справжньому портативною. У 1979 році з’являється перший плеєр, до якого кріпилися навушники. Це стало революцією в музичному мистецтві. Від можливості почути лише живу музику, до мелодій у дорозі, не тренуванні та під час прогулянки. Протягом 80-х років винахід удосконалюється й стає популярним. Тоді ж знову гучно про себе заявляє компанія Косса, яка випускає модель Porta Pro. Вона й досі залишається одним з найкращих зразків акустичних аксесуарів в історії.

--
  Перший портативний плеєр

1990-ті роки повертають з небуття навушники-затички (вкладиші). Вони в наступні кілька десятиліть перетворяться на основний вид портативних навушників. До того ж, вони легко складуть потужну конкуренцію повнорозмірним. Та не лише «затичками» єдиними відзначились 90-ті роки. У цей час випробовують та впроваджують технології Bluetooth. Спершу вони мають незначний функціонал. Сигнал часто переривається. Також пристрої різних виробників не можуть з’єднуватись між собою. У нагоді стають напрацювання з бездротового передавання звуку в навушники 1970-х років. Bluetooth допомагає розширити розробки у напрямку зручних, бездротових аксесуарів.

Бум портативної музики, який припадає на 80-90-ті роки лише посилюється. Попит на портативні плеєри зростає. Вони відіграють неабияку роль в масовій культурі. Популяризація й поширення музики легко синхронізується з новою, незамінною в наш час технологією – мобільним зв’язком. Відтоді не лише плеєри, а й мобільні телефони отримують до свого комплекту навушники. Вони допомагають як вести розмову, так і прослуховувати радіо чи свій плей-лист.

У 2000-х роках навушники починають все тісніше інтегруватись із мобільними технологіями. Вже до 2010 року неможливо уявити собі мобільний телефон без спеціального роз’єму для навушників. Вони стають практичними й зручними. Та й ціни на них стають різноманітними, Можна придбати як дорожчі, так і дешевші варіанти. Проте чимало дешевих навушників (переважно це маленькі «затички»), часто псуються через розрив неякісних дротів.

Порятунком від дротів, що плутаються стали перші надійні та зручні бездротові навушники. Вже у 2014 році з’являється успішний екземпляр, який позиціонується як найбільш надійний. За словами розробників його можна використовувати навіть під час плавання. Проте, виявляється, що новинка здатна підтримувати стабільний конект лише в приміщенні, а під час перебування надворі звук переривається. Тоді з’являється удосконалена новинка від Apple AirPods. Своїм користувачам вони дають відмінний і стабільний звук. Такі навушники одразу завойовують прихильників. Відтоді Apple стає еталоном у виробництві бездротових пристроїв для прослуховування музики. Незабаром успіх повторюють інші виробники і бездротові навушники стають масовими.

У наш час можна легко віднайти недорогі бездротові моделі, які даватимуть якісний та приємний звук. На вулицях повсюди можна побачити людей, у яких у вухах ледь помітні чорненькі штучки. І вони мають всі беззаперечні шанси витіснити старі, незручні, дротові навушники. Ось так все починалось: спершу телефоністки, яким потрібно було полегшити працю, потім винахід електрофона для прослуховування театральних вистав. Слідом за цим на кухні маловідомий Болдуін виготовляє перші успішні навушники, які опиняються на озброєнні ВМС США. На завершення ж ми маємо маленькі, зручні та комфортні бездротові навушники!


Перші сучасні навушники винайшли на кухні
Максим Кірсанов 28 травня 2023 р.
Поділитися цією публікацією
Увійти залишити коментар
Мода ХІХ століття. Що там під низом?