Складно знайти людину, яка б жодного разу не чула про Книгу рекордів Гіннеса. Багато хто, можливо, навіть тримав її примірник в руках та переглядав вражаючі та незвичні досягнення людства, задумуючись про встановлення власного рекорду. Якою ж була історія легендарної книги? Хто придумав записувати рекорди, та як проста суперечка в ірландському пабі стала початком чогось грандіозного? Читайте далі і все обов’язково дізнаєтесь!
Важко сказати, чому, але людей здавна цікавили різноманітні рекорди: хто вищий, хто нижчий за зростом, хто сильніший, хто може найдовше протриматись під водою, затримавши дихання, але відповіді на ці питання знайти було вкрай складно. Тому подібні теми ставали приводом для багатьох бурхливих суперечок. Тож поява довідника, де фіксуються всі рекорди, була всього лиш питанням часу.
Історія книги розпочалась 1955 року з такої ж бурхливої суперечки в одному з ірландських пабів. Власник броварні «Артур Гіннес, син і К.» Х’ю Бівер одного разу після полювання з друзями засів відпочити в одному з таких пабів. За келихом свіжого пива вони й розпочали одну із суперечок про рекорди. Головною темою було питання: Який птах найпрудкіший в Європі? Як можна здогадатись, суперечка вийшла абсолютно безрезультатною, кілька друзів через це ледь не пересварились. Тож побившись об заклад, Х’ю Бівер взявся за справу вкрай серйозно, залучивши двох братів Маквіртерів Росса та Норіса, які тримали агентство, що розслідувало різноманітні факти. Таким чином вони активно взялись досліджувати непросте питання, з яким до них звернувся завзятий власник броварні. Справа стала настільки масштабною, що були залучені навіть науковці.
--
Х'ю Бівер - власник броварні, на честь якої було названо книгу
Все це швидко переросло в цілу книгу, яка, до речі, вмістила в собі аж 198 сторінок. Її назвали «Книгою незвичайного Гіннеса» і надрукували накладом в 1000 примірників, що було не так вже й багато. Ніхто не сприймав це вкрай серйозно, а тим паче творці опису рекордів жодним чином не могли здогадуватись про те, що звичайна книжечка отримає таку шалену популярність. Надрукували свіженькі примірники якраз напередодні підготовки до різдвяних свят. І… О диво! Вона розлетілись настільки стрімкими темпами, що довелось навіть додруковувати додатковий наклад. З того моменту список рекордів почали доповнювати й видавати оновлення книги щороку. Так до сьогоднішнього дня, за традицією, новий тираж книги рекордів виходить напередодні різдвяного розпродажу.
За всю історія існування книга побачила чимало різних вдалих і невдалих спроб встановлення рекордів.
--
Приблизно такий вигляд мали перші видання книги в 50-х рр.
Найбільш незвичні та цікаві досягнення
Найдовші нігті.
Його володарем була мешканка Солт Лейк Сіті в США. Життя з такими «пазурами» легким точно не назвеш. Однак рекордсменка з ними навіть спокійно могла виконувати домашні справи. Незабаром вона таки втратила своє, роками вирощуване, добро в автокатастрофі, після чого лишилась без титулу володарки найдовших у світі нігтів.
Найшвидше поїдання хот-догів.
Були навіть такі рекорди. І володарем цього незвичайного досягнення став американець зі штату Індіана Джоуї Честнат. Йому вдалось за 10 хвилин «ум’яти» аж 76 щойно приготованих хот-догів.
Найвища людина світу.
Важко назвати цей рекорд незвичайним, але він також має своє місце серед записів легендарної книги. Цікаво те, що для його встановлення не потрібно жодних вагомих зусиль з боку рекордсмена. Однак за таким «досягненням» часто криється й інша сторона медалі. Зокрема, як відомо, приводом до такого рекорду зазвичай були серйозні захворювання, що ставали причиною неадекватної регуляції зросту.
Найдовший телемарафон національної пісні.
Існував в історії світової книги навіть такий рекорд. Більш того, його володарем є Україна! Не такого вже й далекого 2012 року на «Першому Національному» відбувся телемарафон української пісні, який тривав протягом 110 годин безперервно. До цього ж подіний рекорд встановили італійці.
Найдовша мильна опера в історії.
Санта Барбара – подумали ви! А от і ні… Існував набагато довший серіал, а створили його також в США. Він мав назву «Дороговказне світло», а перші сюжети були випущені ще на радіо в 1937, а вже 1952 він з’явився на телеекранах. За увесь період існування серіалу було випущено аж 18тис. 262 серії. А останній епізод вийшов у 2009 році!
Нещодавно книзі вдалось навіть встановити власний рекорд, який складав близько 130 млн. проданих примірників. Книга стала найвідомішою у світі після Біблії. Головним же секретом цього є природня цікавість кожного з нас до вражаючих рекордів та незвичних речей. Від 1955 року і до сьогодні, за рахунок цієї книги ми маємо змогу дізнатись найбільш вражаючі та безпрецедентні факти.
Хоча книга й залишається вкрай популярною, вона має й свої суперечливі сторони. Чимало рекордів та фактів викликають морально-етичні суперечності. Так, зокрема, серед рекордів поставали й такі, що були небезпечними для здоров’я. Більш того, встановлення чогось подібного спонукало багатьох людей наслідувати й перевершувати подібні, загрозливі для здоров’я і навіть життя, рекорди. Таким чином було вирішено досягнення, що є небезпечними, не публікувати у щорічній публікації книги.
Ось така вона, історія світових рекордів!
Рекорди Гіннеса: як з’явилась легендарна книга?