Стиль, що символізується паровими роботами, циліндрами з округлими окулярами та дивовижними екзоскелетами. Насправді його народила справжня історія, яку уявили в альтернативні реальності.
Уся друга половина ХІХ століття Англії минула у Вікторіанській епосі. Унікальна культура, традиції, звичаї та навіть архітектура й мистецтво взяті й інтерпретовані саме звідти. У цей час письменники пишуть про нерівність, переосмислюють роль людини у суспільстві. Поряд з усім цим існує соціальна нерівність та відмінності між різними верствами. Усе це про реальну історію, яка вже давно минула та є антуражем для багатьох художніх сюжетів. Та що було б, якщо все пішло б в іншому руслі. Подивитись на це пропонують нам творці стимпанку.
--
Фото вікторіанського Лондона
Попри те, що уявний стиль і субкультура народились у 1980-х роках, завдяки романам Тіма Пауерса, Джеймса Блейнлока та Кевіна Джетера, його елементи вже давно існували у творах інших фантастів. Приміром Жюль Верн намагався побачити майбутнє, показуючи дивовижні футуристичні механізми.
Спроба переосмислити історичний період та показати його під іншим кутом, додавши чого свого – саме це стало основою нових, нереальних світів. Паралельно з тим інакший погляд на історію людства став відповіддю на фентезійний світ кіберпанку, де за сюжетом світ заполонили комп’ютерні технології.
--
Парова машина Джеймса Ватта
Основою всьому стала парова машина, Вона таку роль вже відігравала в реальності, коли запустили першу фабрику, а потім паротяг. Творці стимпанку повели сюжет далі, всього лиш припустивши, що людина не змогла відмовитись від традиційної улюбленої технології. Вікторіанська ж епоха, яка була символом парових розробок перекочувала у майбутнє разом з ними.
Про історію парової машини можете прочитати тут
На противагу мінімалізму, легким та зручним роботами без зайвих деталей, інтер’єрам у стилі хайтек у кіберпанку, прийшли нагромаджені деталями розкішні інтер’єри Вікторіанської доби, а також норми й традиції, які її наповнювали. Соціальне розшарування у сюжетах лише поглиблюється. Існують багаті, забезпечені персонажі, котрі регулярно влаштовують святкування і вечірки. Тим же часом їх охороняють надійні роботи, аби не допустити бунту бідняків. Вони облаштовують свої інтер’єри масивними меблями, поряд маючи парових роботів для задоволення власних потреб.
--
Місто зі світу стимпанку
Коли новий стиль став популярним, то його швидко наповнили різними елементами. Так, приміром були вигадані різноманітні фантастичні технології, музика та навіть живопис разом із графікою. Ба більше, знайшлось чимало фанатів цікавого стилю, що створили цілу субкультуру, паралельний світ. Його, ще й до того, намагаються відтворити в реальному житті, організовуючи різні фестивалі та виставки.
Як буде розвиватись стимпанк далі? Невідомо. Однак його сміливо можна вважати частинкою людської культурної спадщини. Та й окремі елементи фантастичного стилю можна впроваджувати навіть у повсякденну культуру. До речі, це й часто роблять. Приміром існує кліп українського гурту Антитіла на пісню «Кіно». І виглядає він неймовірно красиво та реалістично.
Ось так історія може стати натхненням та основою для цілою унікальної й неповторної культури.
Стимпанк – субкультура, подарована історією