Відтепер українці не будуть переводити свої годинники. І з якогось боку це справді чудова новина, адже для мене перехід на літній час був ще тим випробуванням. Насправді на більшій частині території України до 1981 року ніколи не переводили годинники. Винятком була лише сучасна Закарпатська, Чернівецька, Львівська та інші Західні області.
Чому почали переводити час?
У 1980-х роках в СРСР виникла цікава думка про те, що переведення годинника здатне зекономити електроенергію. Цьому сприяло збільшення світлового дня, що скорочувало б необхідність у освітленні. Відтоді й до моменту скасування в Україні восени та навесні переводили стрілки годинників.
Від 1981 року вже багато поколінь звикли до того, що потрібно переводити час. Був період коли у 1990-му році скасували зміни часу, але потім поновили. Це відбувалося кілька разів.
У 1996 році була ще одна спроба відмовитися від переведення годинників, але до звичної практики повернулися знову. Друга спроба скасувати переведення часу була у 2021 році. Ну і скасували це вже з третьої спроби.
Хто першим почав переводити годинникові стрілки?
Наразі відомо, що це був персонаж, зображений на 100-доларовій банкноті Бенджамін Франклін. Окрім винахідництва він ще й зауважив свого часу, що люди випалюють вечорами багато свічок. Тому для заощадження можна спробувати переводити годинникові стрілки. Це відбулося наприкінці XVIII століття.
--
Портрет Бенжаміна Франкліна
Наступним ідею підхопив англієць Вільям Віллет. Одного разу він прогулювався вранці верхи на коні й побачив зачинені віконниці. Тоді зрозумів наскільки люди марнують денне світло.
Випадкова думка наскільки осяяла Віллета, що він взявся за лобіювання закону у Британському парламенті за переведення годинників.
Запалив цією ідеєю Вілям і короля Едварда VII. І той, навіть не чекаючи на рішення парламенту у всіх своїх резиденціях запровадив обов’язкове переведення часу на годину вперед і назад.
Ці події відбувалися у 1908 році – задовго після ідеї Бенжаміна Франкліна. В той час світ повним ходом користувався електрикою. Тому переведення годинників мало її заощадити.
У часи І світової війни Німеччина так само з метою економії впроваджує переведення годинника.
Тенденція стала настільки модною, що її пробує реалізовувати російська імперія в 1917-му та США у 1918-му. Ігри зі стрілками годинника були й під час Української революції 1919 року. Але протривали вони тільки з вересня до квітня.
Уперше на території України перевели стрілки годинників на Західноукраїнських землях, які перебували у складі Австро-Угорщини так само з метою заощадження палива та електрики.
Чи доцільно було переводити годинники?
Це питання досі залишається темою дискусій. Прихильники переведення годинників стверджують, що таким чином вдається зберегти більше денного світла. Противники запевняють, що переведення годинників не заощаджує багато електроенергії, а постійні ривки біоритмів негативно впливають на самопочуття та здоров’я.
А якої думки притримуєтеся ви? Чи потрібне нам переведення годинників, чи історичне рішення про його скасування таки була давно на часі? Пишіть у коментарях під цією публікацією.
В Україні до 1981 року не переводили годинники