Skip to Content

Які постаті точно згодяться на НМТ з історії України?

НМТ з історії вже не за горами, тому не варто забувати про те, що варто добре підготуватися до тесту

У цій публікації ми разом з вами розберемо, які ж постаті потрібно вивчити для того, щоб не заплутатися в тесті. Тому коротко пройдемося по періодах і поглянемо на ключових персонажів, котрі вершили минуле нашої країни.


Стародавні часи


Це перша тема, яка в НМТ з’явилася цьогоріч. В ній майже не буде постатей, тому варто видихнути з полегшенням. Лише потрібно буде запам’ятати відомих археологів, які розкопували пам’ятки минулого. Серед них найвідоміші:

  • Вікентій Хвойка

Вперше розкопав поселення таємничої культури IV – III тис. До н.е. неподалік села Трипілля. Тому вона й називається трипільською.

  • Борис Мозолевський

Археолог вже радянських часів. Його відправили не безперспективні розкопки курганів, але там він зумів відрити унікальну культуру скіфів та цінне золоті прикраси. Скіфська пектораль стала найвідомішою пам’яткою в історії України стародавніх часів.


Київська Русь


В цей період обов’язково потрібно запам’ятати основні події з правління Київських князів. Тому коротенько пройдемося по кожному з них.

Київські князі:


  • Аскольд і Дір

Два напівміфічні персонажі. Згадки про Аскольда наявні у Візантійських джерелах, тому що 860-го року під час свого походу на Константинополь він уклав першу угоду з імперією ромеїв. Про Діра майже нічого невідомо, але він згадується у Повісті временних літ. Цей літопис завершили укладати за правління Володимира Мономаха. Про нього теж поговоримо.

  • Олег

Київський князь, який був опікуном Ігоря – сина міфічного Рюрика із Новгорода. 882 року він приплив до Києва, влаштував переворот і вбив Аскольда. Йому вдалося об’єднати Північні і Південні Руські землі.

  • Ігор

Київський князь, який запам’ятався упокоренням навколишніх слов’янських племен. Одного разу він вирішив вдруге піти до древлян і зібрати данину. Але ті не пробачили такого нахабства, схопили Ігоря і жорстоко вбили.

  • Ольга

Єдина відома княгиня-жінка в історії Київської Русі. Вона жорстоко помстилася древлянам за вбивство свого чоловік Ігоря та навіть спалила їхню столицю. Після упокорення древлян Ольга провела реформу збору данини, запровадивши уроки й погости. Також вона першою серед київських князів вирушила до Візантії з мирною дипломатичною місією, де й охрестилася. До речі, в жодному разі не плутайтеся в питаннях, що стосуються хрещення князів, тому що першим князем, який прийняв християнство, був Аскольд.

  • Святослав

Войовничий князь, який їв і спав прямо зі своїм військом посеред польового табору. Він носив зачіску-оселедець. У своїх походах Святослав розгромив Хозарський каганат, завоював значні території Болгарського царства і переніс свою столицю в Переяславець на Дунаї. Але після невдалої війни з Візантією його вбили печеніги.

  • Володимир Великий

Найвідоміша постать періоду Київської Русі. Він допомагав візантійській імператорській династії закріпитися на троні, за що повинен був отримати право одружитися з принцесою Анною. Крім того, князь ще й воював з Польщею та захопив Червенські міста. За його правління Київська Русь розширилася далеко на південь, схід і захід. Ну і звісно ж, він охрестив Русь 988 року.

  • Ярослав Мудрий

Прозваний мудрим через підтримку освіти й науки, а також розбудову бібліотеки й створення повноцінного збірника законів «Руська права». Також під час його правління з’являлися нові міста й розширювалися кордони Київської Русі. В культурному плані було збудовано Софіївський собор та відкрито при ньому величезну бібліотеку.

  • Володимир Мономах

Прийшов до влади у розпал міжусобиць серед удільних князів Київської Русі. Його дідусем був візантійський імператор, а сам Володимир отримав відмінну освіту та військовий досвід. Починаючи з юнацьких років він воював проти половців. Також намагався відомий діяч помирити між собою родичів на Любецькому з’їзді 1097 року. Вже у 1113 році за його князювання було видано Повість временних літ. Володимир Мономах став автором відомого «Повчання дітям», де залишив багато настанов своїм нащадкам.

  • Роман Мстиславович

Волинський удільний князь, котрий об’єднав Галицьке та Волинське князівства у 1199 році й утворив сильне Галицько-Волинське князівство. Йому навіть вдалося завоювати Київське князівство та ненадовго приєднати його до своїх володінь.

  • Данило Галицький

Легендарний князь та навіть перший король в історії України. Його батько Роман Мстиславович помер, коли йому було 4 роки. Вже подорослішавши, він самостійно відвоював батьківський престол і став найвідомішим Галицько-Волинським князем. На час його правління припала монгольська навала. Проте він зумів зберегти велич і силу своєї держави. Саме Данило Романович заснував Львів та назвав його на честь свого сина. 1253 року він прийняв королівську корону.

 

Велике князівство Литовське та Річ Посполита


В цей довгий період було дуже багато легендарних українських постатей, що можуть трапитися під час складання НМТ. Ми поглянемо на основних.

 

  • Костянтин та Василь Острозькі

Це батько і син – представники відомої князівської династії, яка опікувалася культурою, наукою та освітою. Князі острозькі стали на захист православної церкви тоді, коли вона зазнавала утисків з боку католиків. Костянтин Острозький переміг московське військо у битві під Оршею 1514 року, а його син Василь відкрив ту саму Острозьку академію, що існує досі. Тоді заклад був найбільш престижним в Україні.

  • Дмитро Вишневецький

Представник магнатського роду, який приєднався до козацтва та збудував першу Січ на острові Мала Хортиця. І, як оповідає народна легенда, закінчив він своє життя підвішеним на гаку в Стамбулі. Подейкували, що провисів він кілька днів і увесь час проклинав віру мусульманську.

  • Петро Конашевич Сагайдачний

Гетьман запорожців, який уславився своїми грандіозними морськими походами проти Османської імперії. За час його гетьманування козаки регулярно грабували турецькі галери. Чайки – традиційні козацькі човни тоді ставали їм в нагоді. Османська імперія була настільки з того розлючена, що навіть почала війну з Річчю Посполитою. Але завдяки Сагайдачному, в Хотинській битві турки зазнали поразки та змушені були підписати мир.

  • Ватажки козацьких повстань

Доволі відомими були постаті ватажків козацьких повстань. Серед них: Криштоф Косинський, Северин Наливайко, Марко Жмайло, Тарас Федорович (Трясило), Іван Сулима, Павло Бут, Яків Острянин і Дмитро Гуня. В НМТ вони фігурують доволі епізодично, як очільники грандіозних виступів козацького війська проти польської влади.


Національно-визвольна війна Богдана Хмельницького

Тут окрім самого Богдана Хмельницького буде ще кілька дуже відомих постатей. Гетьман Війська Запорозького розпочав війну з Річчю Посполитою, яка завершилася спершу укладенням Зборівського договору 1649 року, а потім перейшов на союзницькі відносини з Московським царством. В історію Богдан Хмельницький увійшов як той, кому вдалося створити козацьку державу.

Серед інших відомих постатей того часу був Іван Богун, Іван Виговський та Іван Сірко.

Іван Богун став відомим козацьким полководцем, якому вдалося врятувати багато козаків від загибелі у битві під Берестечком. Богун вивів військо запорожців з польського оточення. Також легендарний козак відігравав важливу роль в політичних процесах Гетьманщини.

Іван Сірко був прихильником політики Богдана Хмельницького. Після його смерті брав активну участь у політичних процесах Гетьманщини. Також був обраний отаманом Запорізької Січі.

Іван Виговський був другою особою в державі після Богдана Хмельницького. Він посідав пост Генерального писаря та вів канцелярію, міжнародні відносини. Після його смерті став гетьманом.

 

Доба Руїни і XVIII століття


  • Петро Дорошенко

Найбільш відомим персонажем другої половини XVII століття певно був Петро Дорошенко. Це гетьман, котрому після розколу козацької держави вдалося об’єднати українські землі в єдине ціле. Проте геополітична ситуація склалася не на його користь. Дорошенко підписав Корсунський догорів, за яким Гетьманщина мала перейти під протекторат турецького султана. Незважаючи на доволі вигідні умови, багато соратників Дорошенка не сприйняли такої ідеї. Спершу спільно з турками й татарами Дорошенко відвойовує Правобережжя. Укладається навіть Бучацький мирний договір, за яким Річ Посполита визнає перемогу Туреччини і владу Дорошенка над територіями Правобережжя. Але вся ця історія завершується потім поділом українських земель між трьома державами: Річчю Посполитою, Османською імперією та Московським царством.

Також в цьому періоді фігурує безліч інших постатей: гетьмани Правобережної України: Павло Тетеря, Михайло Ханенко та Лівобережжя: Іван Брюховецький, Дем’ян Многогрішний, Іван Самойлович.

  • Іван Мазепа

Завершує XVII і починає XVIII ст. Цю постать зараз доволі часто й  детально вивчають у 8 класі. Тому є дуже високі шанси, що завдання, пов’язані з ним можуть трапитися на НМТ. Приміром у демоваріанті тесту 2025 року є завдання з фрагментом листа Івана Мазепи, у якому йдеться про союз зі шведським королем Карлом ХІІ. Цей гетьман запам’ятався як реформатор, меценат, котрий активно розвивав українську культуру. З’явився навіть цілий архітектурний стиль, який назвали мазепинським бароко. У 1701 році за протекції Мазепи Києво-Могилянський колегіум отримав статус академії. Зрештою в союзі зі шведами Іван Мазепа програв і змушений був емігрувати.

  • Кирило Розумовський

Звісно, були у XVIII столітті інші гетьмани, добірку яких можна знайти тут: Персоналії НМТ, але Кирило Розумовський став останнім правителем Гетьманщини. Після нього посаду ліквідували. Незважаючи на те, що його брат був фаворитом (тобто коханцем) російської цариці, Розумовський взявся добиватися для Українських земель автономії. Він провів значні реформи у козацькому війську, запровадивши нові однострої та реорганізувавши командування, впровадив ефективні зміни в торгівлі й економіці. Також гетьман намагався всіляко розвинути напрямок міжнародних відносин.

  • Іван Котляревський

Завершується XVIII століття твором Івана Котляревського «Енеїда». Перше його видання з’явилося 1798 року в Петербурзі. І стало воно першим, написаним новою українською мовою. Самого ж Котляревського вважають основоположником літературної української мови, якою ми з вами зараз спілкуємося та пишемо статті. Крім «Енеїди» Котляревський створив ще багато прозових творів і п’єс. Серед них «Наталка-Полтавка», «Москаль-чарівник», які досі ставляться в театрах.

Крім творчості активний діяч ще й встиг взяти участь у формуванні козацьких загонів 1812 року, коли на російську імперію наступав Наполеон.

 

ХІХ століття


В цей період буде найбільше постатей пов’язаних з наукою, культурою та політикою. В темах, які пов’язані з цим століттям на вас чекає дуже багато персоналій. Тому я в цій статті розкрию лише кілька основних, а решту можна буде подивитися на окремій сторінці сайту: Постаті НМТ з історії України.

  • Михайло Максимович

Був настільки багатогранним персонажем, що його послужний список навіть не поміститься в один рядок. Найважливіше, що про нього потрібно знати: був першим ректором Київського університету, займався дослідженням українського фольклору, а також вів викладацьку діяльність не лише на території України, а й в Москві. Що найцікавіше – ректором університету він пробув трохи більше року. Далі звільнився за станом здоров’я і решту життя провів на хуторі за науковою роботою. Між іншим, на пенсію він пішов у 36 років.

  • Тарас Шевченко

Про нього, певно, знають навіть ті, хто погано обізнаний в історії, тому що в школі про його постать доводилося чути дуже часто. Тарас Шевченко був художником, поетом та громадським діячем. 1846 року увійшов до Кирило-Мефодіївського братства разом з Пантелеймоном Кулішем, Василем Білозерським, Миколою Костомаровим та багатьма іншими. 1847 року їхню підпільну організацію накрили, а Шевченка покарали найбільш жорстоко, відправивши в солдатчину.

Його найвідомішими творіннями є картина «Катерина» та збірка віршів «Кобзар».

  • Микола Костомаров

Теж український історик ХІХ століття. Вивчав українське минуле написав кілька вагомих історичних праць: «Богдан Хмельницький», «Доба Руїни», «Мазепа». Став автором програмових документів Кирило-Мефодіївського братства «Статуту братства Св. Кирила та Мефодія » і «Книги буття українського народу».

  • Володимир Антонович

Історик, етнограф та археолог. Був професором Київського університету і народився в той же рік, коли його започаткували.

Він походив з польського шляхетського роду, але заявляв про негативний вплив поляків на українців. Також Антонович захоплювався української сільською культурою та започаткував рух «українофілів», учасників якого  ще називали хлопоманами.

  • Михайло Драгоманов

Активний діяч Київської Громади, історик і дядько відомої поетеси Лесі Українки. Він знав цілих 5 мов. Після доносу русофіла Михайла Юзифовича змушений був покинути межі України та переїхати до Швейцарії. В Женеві він започаткував регулярне видання журналу «Громада». Через брак фінансування видавництво незабаром припинилося.

  • Іван Франко

Відомий не лише як письменник, а й політик. Став засновником Русько-Української Радикальної партії (РУРП). Сучасники Франка згадують його неабияку працездатність. Він за рік міг написати 5-6 книг. Також діяч знав цілих 14 мов та міг вільно ними писати свої твори.

Франко був кілька разів арештованим через свою діяльність. Був навіть випадок, коли він ледь не помер з году. І його врятував написаний за три дні твір, який він відправив на друк та виручив гонорар.

Помер перший український політик 1916 року – в розпал Першої світової війни. В нього не лишилося грошей навіть на поховання. Тому його помістили в спільну могилу на цілих шість небіжчиків. Перепоховали діяча тільки через 10 років по тому.

 

Іншими відомими діячами цього періоду були: Павло Чубинський, Михайло Старицький, Юліан Бачинський та Марія Заньковецька, Микола Садовський, Микола Лисенко та багато-багато інших.

 

Перша половина ХХ століття


Це теж надзвичайно довгий і наповнений постатями період. У ХХ столітті Україна пройшла через дві світові війни, революцію та більшовицький терор. І лише наприкінці насиченого на події століття українці проголосили незалежність.

Тому я вирішив розбити його на дві частини, адже після Другої світової війни ситуація на території України та у світі кардинально змінилася.

  • Михайло Грушевський

Український історик, який за своє життя написав більше 2 тис. праць. Він був активним учасником Наукового товариства Тараса Шевченка. Брав участь у політичному житті України в 1917-1918 роках, ставши очільником УЦР. За головування Грушевського в Центральній раді, було видано 4 універсали, а також проголошено незалежність.

  • Микола Міхновський

Активний політичний діяч початку ХХ століття. Він стояв на чолі самостійницького руху, який мав на меті привести Україну до незалежності. Його авторству належить брошура «Самостійна Україна», в якій він обґрунтовує право українців на власну незалежну державу.

  • Андрей Шептицький

Митрополит УГКЦ й активний громадський діяч. Він прийшов на свою посаду в 1901 році. Йому вдалося стати моральним авторитетом українського руху в Галичині.

  • Дмитро Донцов

Перший очільник Союзу визволення України, який започаткований 1914 року. Його називають основоположником та ідеологом українського інтегрального націоналізму. В такій же ролі він і фігуруватиме в тестах НМТ.

  • Андрій Жук

Ще один активний діяч того періоду. Він був одним із засновників РУП та брав участь у започаткуванні СВУ. Згодом став членом Головної Української Ради. Від активної політичної діяльності він відійшов у 1930-х роках. Але продовжував працювати в українській діаспорі.

  • Євген Петрушевич

Очільник ЗУНР. Активний політичний та громадський діяч. Був за освітою юристом та  в роки Першої Світової долучився до Головної Української Ради. Також на сеймі він репрезетновував і відстоював інтереси українців в Австро-Угорській імперії.

  • Кость Левицький

У 1918 році очолив перший уряд ЗУНР. Був свого часу народним послом до Відня. В цій ролі він відстоював інтереси українців в Австро-Угорщині.

  • Володимир Винниченко

Голова Генерального Секретаріату – виконавчого органу УЦР. Був очільником уряду УНР. 1918 року його обрали на чолі Директорії. Винниченко притримувався соціалістичних та комуністичних ідей. Був членом УСДРП. Після подій 1917-1921 рр. емігрував на Захід. Там вийшов з УСДРП та започаткував Українську комуністичну партію.

  • Петро Болбочан

Відомий український полководець періоду національно-визвольних змагань. Прославився завдяки успішній операції із захоплення Криму навесні 1918 року. Йому вдалося звільнити півострів від більшовиків, але УНР закріпитися там не змогла.

  • Павло Скоропадський

Гетьман Української держави. Прийшов до влади внаслідок перевороту 29 квітня 1918 року. За його гетьманування було відкрито два українські університети в Києві і Кам’янець-Подільському, а також започатковано Академію Наук. Пішов у відставку під час перевороту Директорії в грудні 1918 року.

  • Симон Петлюра

Суперечлива постать. Він був головним отаманом в уряді Центральної Ради. Після відставки Володимира Винниченка очолив Директорію. 1920 року уклав Варшавський договір з Юзефом Пілсудським, за яким віддавав Західноукраїнські землі в обмін на допомогу поляків у боротьбі з більшовиками.

  • Євген Коновалець

Активний діяч націоналістичного руху. Перший очільник Організації Українських націоналістів, започаткованої 1929 року.


Друга половина ХХ століття


У другій половині ХХ століття в основному найбільш відомими й знаковими є діячі дисидентського руху. Проте до завдань НМТ можуть потрапити і шістдесятники. Тому всю добірку постатей краще переглянути на окремій сторінці. А тут я розміщу найвідоміших діячів цього періоду.

  • Левко Лук’яненко

Відомий український політик ХХ століття. 1959 року він започаткував опозиційну радянській владі Українську Робітничо-Селянську Спілку. За це його ледь не розстріляли. Лише згодом смертний вирок замінили тривалим ув’язненням. Лук’яненко пройшов значну частину свого життя через радянські в’язниці, але наприкінці 1980-х років став один з провідників руху за проголошення незалежності України.

  • В’ячеслав Чорновіл

Діяч дисидентського руху. Виступав проти численних порушень прав людини і репресій радянської влади проти української інтелігенції. Видав збірку з історіями репресованих радянською владою, діячів культури «Лихо з розуму», за що був арештований і ув’язнений. У 1991 році він став кандидатом у президенти та посів друге місце у виборчій гонці. Тоді переміг Леонід Кравчук.

  • Іван Дзюба

Відомий діяч опозиційного руху в Україні. Незважаючи на відданість комунізму, Дзюба видав  працю «Інтернаціоналізм чи русифікація?», в якій критикує відхід радянської влади від ленінських ідеалів та нав’язування російської мови серед українців.

  • Йосип Сліпий

Наступник Андрея Шептицького на посту Митрополита УГКЦ. Був репресований радянською владою в другій половині 1940-х років. За сприяння Папи Римського та американського президента Джона Кеннеді виїхав з СРСР до Риму, де продовжив свою релігійну діяльність.


ХХІ століття

І завершенням цієї довжелезної статті буде ХХІ століття. За цей недовгий період в програму НМТ увійшли лише українські президенти та Любомир Гузар, який відомий як активний релігійний діяч, моральний авторитет українців та очільник УГКЦ.

 

На жаль я мушу засмутити вас – це лише невеличка частина постатей, з якими потрібно познайомитися для того, щоб успішно скласти НМТ. Більше постатей ви знайдете на сторінці за покликанням.

Всі постаті на НМТ з історії України

 

Якщо ж хочете полегшити свій шлях до 200 балів на НМТ з історії України, записуйтеся на індивідуальні та групові заняття з історії України.

Які постаті точно згодяться на НМТ з історії України?
Максим Кірсанов 23 грудня 2024 р.
Поділитися цією публікацією
Мітки
Увійти залишити коментар
Український центр оцінювання якості освіти опублікував демоваріант тесту НМТ з історії України.
Яким буде тест з історії України у 2025 році?