Skip to Content

Незрівнянна – вистава, заснована на реальних подіях

Мені доводилось бачити чимало різних фільмів, які оповідають про справжні історії. Однак, відвідавши театр ім. Івана Франка, я вперше почув, що про реальні події може розповісти навіть спектакль, який до того ж, не був перевантажений декораціями. Скажу наперед - сюжет та гра акторів мені надзвичайно сподобались, а після вистави, я ще тиждень ледве стримував сміх, згадуючи окремі моменти. Що ж так розсмішило мене, та які події надихнули розповісти справжню історію, завдяки якій народилась неперевершена комедія, що наповнює незабутніми емоціями? Читайте далі, і все обов’язково дізнаєтесь! 

--
  Одна зі сцен вистави "Незрівнянна"

Ця невеличка історія трапилась абсолютно випадково. Вирішивши навідатись в театр, я взяв квиток на першу ліпшу виставу. Тоді мені навіть не уявлялось, що її забути я не зможу до сьогодні. Пригадую перші моменти, коли піднялася куліса, й перед поглядом постали прості, скромні декорації. Спершу на думку спало, що вистава абсолютно посередня, й не варта витраченого часу. Однак, коли серед кількох дерев’яних стільців, столика й рояля, з’явилась актриса, що зображувала покоївку головної героїні, стало зрозуміло – буде надзвичайно смішно. Уява моя не помилилась, адже те, що відбулось далі, закарбувалось у моїй пам’яті надовго.

Знаю - Театр Франка завжди славився чудовими, незабутніми виставами. Але спроба поставити спектакль за новим, сучасним сценарієм, відбулась ще у 2016 році. На це вказує опис з офіційного сайту. Написана сама п’єса про події, які відбувались на зламі ХІХ й ХХ століть. Якраз тоді тривав бурхливий розвиток масової культури, з’являлись студії звукозапису, а музика ставала доступною кожному. Таким чином і з’явилась справжня відома постать на ім’я Флоренс Фостер Дженкінс. Саме її найбільш вдало зобразила актриса Наталія Сумська. Спостерігати за її грою були надзвичайним задоволенням. Складалось відчуття, що кожен глядач в залі знайомий особисто з постаттю, котра жила ще в далекому ХХ столітті. Був цей досвід надзвичайним. Інший персонаж - Косьме Макмун (до речі, він теж справжня постать) був настільки вдало зображений актором, що навіть міміка, коли мадам Дженкінс розтулила рота, викликала неймовірний сміх. Не знаю чи помітно це було в партері, та на верхній ложі, де мені пощастило розміститись, розгледіти це вдавалось у найменших деталях. Вражає те, як кожен із тих, хто був на сцені, проживав сюжет та викликав неабияку довіру. Однак, аби опис моїх вражень був для вас цікавішим, я вирішив дослідити справжню історію тієї співачки, котра через багато років продовжує викликати безперервний сміх та хвилю бурхливих емоцій. Дізнатись про те, що зображена на сцені історія справжня, мені вдалось із розмов у фойє під час антракту. Минуло вже чимало часу, й пригадуючи все в найменших деталях, я вирішив відшукати справжні факти, що мали місце в історії.

 

--
  Один з багатьох портретів Флоренс Фостер Дженкінс

Флоренс Фостер Дженкінс народилась ще в далекому 1868 році. Родина, де вона з’явилась на світ була досить забезпеченою. Батько її був адвокатом та володів спадковими землями, що приносили неабиякий прибуток. В дитинстві Флоренс мала змогу всебічно розвиватись. Звісно, цьому сприяли гроші, так само як і подальшій кар’єрі. З раннього дитинства вона почала навчатись грі на фортепіано. Ну й також опановувала інші науки. Ми можемо бути певні, що провела свої найкращі роки вона в повному достатку, а таким можливостям могло б позаздрити й чимало сучасних вокалістів та музикантів. Однак, хоч і певний хист був у неї до фортепіано, голос залишав бажати кращого. Трішки подорослішавши, вперта панянка вирішила, що обов’язково співатиме. Батько, котрого звали Чарльз Фостер, був категорично проти вокальної кар’єри доньки. І зрозуміло чому, адже спів її міг викликати лише сміх та страшенний дискомфорт у тих, хто володів бездоганним слухом. Проте, донька наполегливо просить відправити її навчатись співу у Європі. Містер Фостер, знову відмовляє. Напевне він розумів, що відсутність будь-яких вокальних даних призведе но марної трати грошей. Вперта Флоренс так і не змирилась з цим.

Далі ця справжня історія перетворилась на якийсь класичний любовний роман. У 17 років, будучи юною дівчиною, Флоренс знаходить своє, як здавалось, справжнє кохання. Це був лікар на ім’я Френк Дженкінс Звісно, багаті батьки не могли схвалити такої авантюри, тож вперта дівчина втікає з дому. Після цього вона офіційно одружується з Дженкінсом. Не варто навіть зайвий раз описувати, наскільки це обурило містера Фостера. Він навіть відрікся від доньки та позбавив її спадку. Та життя з бідним лікарем у злиднях, яке випало на долю юної Фостер, не зламало, а навпаки додало впевненості. Їй довелось чи не вперше в житті працювати. Дівчині пощастило, що добра освіта, яку вона отримала в дитинстві, могла принести бодай якусь мізерну платню. Так панянка починає давати уроки музики й грати на фортепіано. Не здається вона й у спробах почати бурхливу вокальну кар’єру. Звісно, ніхто не сприймає цього аж надто серйозно. Тож доводиться завзятій співачці вдовольнятись невеличкими підмостками, де її виступи обов’язково завершуються бурхливим сміхом. Приблизно так само, як гудів величезний зал театру Франка під час цієї вистави.

Після тривалих поневірянь і надзвичайної впевненості в собі, Флоренс Фостер Дженкінс таки посміхнулась доля. У 1909 році її батько Чарльз помирає, і вона успадковує увесь статок. Трохи раніше вона розлучається зі своїм обранцем – Лікарем Дженкінсом. Він, до речі, теж виступав затятим противником її «співу». І саме гроші допомагають Флоренс розпочати омріяну сольну кар’єру. А співати вона збиралась неабищо, а складні оперні партії, що були не під силу навіть деяким професійним вокалістам. Звісно, такі вершини мали потребувати неабиякої праці. Однак, справжня героїня, зображена в цій же виставі, не бачила потреби в самовдосконаленні, вона була переконана у своїй геніальності. Допомогли ж переконувати усіх в цьому успадковані гроші.

 -- 
Флоренс Фостер Дженкінс в екстравагантному образі

Перший сольний концерт самовпевненої співачки відбувся у 1912 році. Якраз в один рік із загибеллю Титаніка. На цей раз саме гроші вирішили всі проблемні питання. Почасти навіть зараз можуть «не помітити» повну бездарність виконавця, побачивши кругленьку суму. Судячи з цієї історії, протягом століть так нічого й не змінилось. Повертаючись до новоспеченої співачки, то з появою грошей розпочались її гастролі. Та й сумнівна слава прийшла до неї саме тоді. Попри те, що концерти були ще тою розвагою та завершувались бурхливим сміхом, сама Флоренс була глибоко переконана, що то все заздрісники. З часом на самі заходи стали допускатись лише друзі. А їх була численна кількість, якщо вони могли повністю заповнити глядацьку залу. Аби додати собі популярності, вона проводила й інші різноманітні заходи, а також відкрила власний музичний клуб «Верді». Справді, гроші зробили її світською левицею, а відомі люди були знайомі з нею особисто. Однак, слуху й голосу їй це так і не подарувало.

Слава справді випереджала цю жінку. Навіть на схилі років вона йшла до своєї нереальної мрії. Виступала вона на багатьох підмостках. Більш того, привабила до себе чимало людей. Одним з таких був і Косьме Макмун - піаніст. У виставі надзвичайно вдало відображено його реакцію, коли пані Фостер Джнекнс почала співати. Його й справді вжахнула повна відсутність слуху. А дехто із сучасників навіть згадував, що той піаніст, котрий сидів за роялем, сам ледве стримував сміх, акомпонуючи на сцені.

Що ж можна сказати про самий характер цієї "дивовижної" співачки? Перш за все, слід відзначити її впертість, яка й допомогла, багато в чому, здобути неабияку славу. Чимало з тих, кому доводилось з нею перетинатись, відзначали її доброту та чуйність. Це забезпечувало їй прихильність численних друзів, так само як і гроші, звісно. Ну а зовнішність, судячи з фото, що дійшли до наших днів, була в неї, м’яко кажучи, не зразковою. Навіть на той час. Однак така любов до себе заслуговує неабиякого захоплення. Багато хто з обдарованих людей часто ховають свій справжній талант, не маючи бодай навіть невеличкої краплинки такої впевненості, як ця завзята пані.

Головною ж мрією Фостер Дженкінс було виступити в Карнегі-холі. Це, звісно, сміливий задум, який не реалізовували навіть деякі надзвичайно обдаровані артисти. Вона таки виступила. І допомогли їй, як ви встигли здогадатись – гроші! Вона самостійно покрила всі витрати. Представники ж її оточення були переконані в провалі цього плану. Проте, на диво, квитки розлетілися шаленими темпами. Їх було продано близько 3 тисяч. Ну а вартість одного була на той час недешевою – 20 доларів. Мені непросто зрозуміти тих, хто погодився віддати за це гроші. Однак, завдяки цьому, авантюристка зуміла виручити цілий статок. Про цю подію гудів увесь Нью-Йорк. Концерт, звісно, як і передбачалось, завершився бурхливим сміхом та оваціями. Такі ж надзвичайні емоції отримав і я, по завершенню цієї неперевершеної вистави.

 -- 
Зала Карнегі Холу для розуміння всіх масштабів історії

Тож хочу дуже подякувати кожному з тих акторів, що допомогли мені зануритись у справжню, захоплюючу історію про ту самовпевнену Флоренс Фостер Дженкінс, яка могла б стати прикладом для багатьох справді талановитих людей. А якщо б мені хоча б краплинку такої любові до себе, як у цієї "співачки", то уявляю, скільки б статей містив би цей блог.

На завершення я лишаю відео із записом співу цієї вражаючої постаті. Лиш завбачливо попереджаю – буде дуже-дуже смішно. Ну а людям із бездоганним слухом краще, все ж, не слухати, адже для них це буде надзвичайно боляче!

 

Щиро бажаю кожному з вас такої впевненості, віри в себе, яку мала ця феноменальна постать, котра зуміла здобути славу, навіть не маючи таланту!

Незрівнянна – вистава, заснована на реальних подіях
Максим Кірсанов 14 грудня 2021 р.
Поділитися цією публікацією
Мітки
Увійти залишити коментар
Якими могли бути Кайдаші в сучасних реаліях?