Skip to Content

Чи варто в дорослому віці опановувати історію?

Найбільш поширені міфи й патерни, які заважають спробувати щось нове

Історію в дорослому віці опановувати не обов'язково, але її розуміння може дати багато переваг.


Ще колись в підлітковому віці я чув думку, що після 20ти років навчання дається важко, і якщо й варто вчитися, то тільки до цього віку. Ще цікавою думкою було те, що чомусь вчитися чи займатися якимось захопленням можна до років 18-ти, а далі приходить так званий час розплати.

Але, чи правда це? Чи можна щось опанувати у 20, 30, 40 рочків? І чи варто взагалі пробувати опанувати історію? Для чого це може згодитися? Давайте про це все поговоримо з вами у моїй статті.

 

Ще зі шкільних років мені подобалася історія. І зізнаюся  відверто – це сталося завдяки пречудовим взаєминам із вчителькою історії в школі. Вперше я з нею перетнувся ще коли навчався у 4-му класі. Тоді вона започаткувала гурток журналістики —  і  цей напрямок мені прям дуже зайшов. Оскільки вивчення історії починалося з п’ятого класу, я ще цілий рік з нетерпіння чекав початку викладання цього предмету.

Мій випадок насправді це одна з численних історій, що відбуваються за схожою моделлю. Наше сприйняття будь-якого наукового напрямку, тематики чи інформації починається з людини. Саме людина здатна нам репрезентувати щось нове.

Вивчення історії для мене стало незмінною частиною життя. Я не уявляю свого майбутнього без історії – саме це я усвідомив вже в останньому 11-му класі. І хоч мені вже 23, я продовжую активно вивчати далі науку про минуле людства, адже опанування будь-якого напрямку не обмежується університетом чи школою.

 

Яскравий і жорсткий розрив міфу «Вже пізно»

 

Багато людей, так само як і я, продовжує вчитися у своєму професійному напрямку, тому що тренд на навчання протягом життя заволодів сучасним світом. Хочеш бути найкращим і конкурентоспроможним? Тоді бери та вчися! Це певне все, що варто сказати про цей міф і перейти безпосередньо до історичної науки.

 

Для чого нам історія?


Це питання найважливіше з усіх. Його мені ставляють як деякі учні, так і деякі цілком дорослі люди. Я одразу ж можу відповісти думкою, яку почув від свого друга:


«Хто не знає історію, той приречений її повторювати»


Отже, якщо ви думаєте, що найважливішим є саме ваш життєвий досвід, то можливо маєте рацію. Але чому б не скористатися помилками наших предків як тренажером. На них ми зможемо навчитися, проаналізувати всі політичні, військові, життєві промахи. Історія здатна нам показати, які погані й невдалі речі робили люди минулих століть та детально для себе зрозуміти від чого й до чого ми як людство прийшли.

Так, це схоже на якесь моралізаторство, але завдяки знанням з історії я на свій дуже юний вік 23 рочки, маю більший досвід, ніж багато людей 40+. Приміром, розуміння подій 1917-1921 рр. дає мені можливість проаналізувати сучасні події. 1930-1940-ві дають мені змогу розуміти, як будуються диктаторські режими та побачити вчасно формування авторитаризму й диктатури. Також я чудово знаю чим небезпечний популізм і можу це пояснити не тільки собі, а я близьким, друзям, знайомим. До прикладу події, які розпочалися 24 лютого 2022 року я зміг спрогнозувати зі 100% точністю ще з початку тижня, побачивши геополітичні та юридичні кроки Росії.

Хоча, звісно, історія в школі часто відбиває мотивацію щось вивчати далі, адже необхідність знати купу непотрібних дат і постатей, забирає аналітичну складову, яку має формувати історія в школярів.

 

Історія в дорослому віці


В моєму оточенні більшість людей хоча б на базовому рівні добре знають історію. Але це не через те, що я їх навчаю історії. Просто я обираю для себе цікаве середовище для спілкування. І почасти мене вкрай дивує те, що багато людей не знають навіть базових якихось речей зі шкільної програми історії. Однак, навчаючи різних людей науці про минуле людства, я чудово знаю, що багато з вивченого в школі забувається, або ж викладання історії було неякісним, а взаємодія з викладачем не ладналася.

Для більшості людей ті найцікавіші, найбільш захопливі історичні сюжети залишаються закритими. І відмовляючись поглянути на історію,  ви втрачаєте для себе безліч захопливих епізодів, та навички, які можна отримати з опануванням цієї науки хоча б на базовому рівні.

 

Що можна отримати від історії в дорослому віці?

 

Точно буде про що поговорити

Почнемо з цього. Якщо ви страшенно любите поговорити як і я, то знаючи історію ви ніколи не перейматиметеся про те, що розповісти. Тому що будете знати багато крутих, незвичайних сюжетів, які недоступні більшості людей.

 

Ваше політиканство ніколи не буде профанацією

І так, якщо ви любите обговорити політику, то знання про те, хто такі праві, а хто ліві, а ще комуністи, ліберали, консерватори, додасть вашим монологам солідності й довіри. Орієнтування в різних політичних системах, формах правління, допоможе легко розуміти сучасні аспекти та пояснювати їх. Як вишеньку на торті, до цього можна додати розуміння того, як побудовані гілки влади. Тоді ви точно для більшості людей здаватиметеся профі.

Ну і звісно, можна для себе розібратися, що ж таке популізм і ніколи не вестися на абсурдні, завідомо нездійсненні обіцянки політиків, бізнесменів, чи навіть маркетологів.

 

Вміння аналізувати

Не обов’язково бути великим аналітиком, аби для себе  розуміти особливість подій, що розгортаються навколо. Розуміючи різні моделі подій, які відбувалися в минулому, ви зможете зрозуміти, що відбувається в теперішньому. До того ж вам будуть підвладні витоки будь-якого явища, з яким ви стикаєтеся.

 

Можна навчитися красиво говорити

Звісно, історія вам не замінить риторику. Але ви все одно зможете значно поповнити словниковий запас, прокачати пам’ять, вміння імпровізувати.

 

Розуміючи історію, ви краще розумієте навколишній світ

Історична наука тісно пов’язана із географією, соціологією, культурою, літературою, політологією, економікою. Розбір будь-якого історичного періоду чи події повинен враховувати всі аспекти. Як наше життя сьогодні, так і в далекі часи середньовіччя мало ті самі складові. Щоб побачити як жили люди колись та які проблеми їх супроводжували, необхідно розібрати соціальні аспекти, до яких відносяться верстви суспільства, соціальні зв’язки, взаємини між людьми. Для розуміння матеріальних можливостей та різниці між багатими й бідними, потрібно поглянути на те, як працює економіка. Щоб побачити, чому антиалкогольний закон це погано, а не добре, варто зрозуміти економічні процеси на загальнодержавному рівні й побачити, що втрата прибутків від цілої сталої частки ринку, призводить до тяжких наслідків. Як це було в США часів великої депресії.

Щоб побачити події, які сприяли  приходу Гітлера і його партії НСДАП до влади, потрібно поглянути на політичну кухню Веймарської республіки. Ну а зрозуміти причини двох світових війн у минулому столітті ми можемо, розібравши особливості дипломатичних систем того часу.

 

В ході розбору тих далеких подій ми й можемо здобути ті основні моделі й навички аналізу, які допоможуть нам краще розуміти сучасні події.

 

І, зрештою, історію справді знати не обов’язково. Але її розуміння дає безліч переваг. До них ми відносимо і кращий життєвий досвід, і уявний тренажер на помилках минулих поколінь. Зі знаннями історії ви краще зрозумієте цей світ, зможете імпровізувати в будь-якій розмові. А ще виглядати авторитетно і солідно перед співрозмовником. Як на мій погляд, більшість інших наук дещо обмежені. Тому що природничі розглядають природу, точні вираховують наш світ по циферках і дають уявлення про молекулярні процеси, а от історія – це наука про наше життя. Вона об’єднує в собі багато напрямків, які неможливо вирахувати цифрами чи розібрати поклітинно. Їх потрібно оглянути, проаналізувати й зрозуміти. Кожний крок великого полководця – має величезну долю особистих мотивів. Диктатори, які руйнували цей світ мали теж своє особливе сприйняття дійсності. Однак всі вони були об’єднані однаковими сценаріями, моделями й алгоритмами. І зрозумівши їх, ми можемо покращити власну якість життя.

 


Чи варто в дорослому віці опановувати історію?
Максим Кірсанов 10 березня 2025 р.
Поділитися цією публікацією
Увійти залишити коментар
Як почати займатися самоосвітою? Ділюся найкращими порадами, що допомогли мені