Щодня, гортаючи стрічку соцмереж, переглядаючи відео в YouTube – можна легко натрапити на численну рекламу різноманітних курсів та онлайн-шкіл. І, як виявляється, така форма освіти стала перевершувати класичну, державну, яка проходить в тих самих класах за дерев’яними дошками чи в університетських авдиторіях.
В цій статті я вирішив поглянути на основні переваги неформальної освіти й порівняти її з класичною. Тому що маю досвід як навчання й викладання у формальній освіті, так і неформальній. Остання, на мій погляд має безліч переваг.
Які є види освіти в Україні?
Говорячи про неформальну освіту, варто, перш за все розкрити суть цього терміну. В Україні освіта поділяється на три типи:
👉Формальна
Та сама класична освіта, яку ми з вами знаємо: дитячий садок, школа, коледж, університет, тощо. Повна загальна середня освіта в школі є обов’язковою в нашій державі. Натомість професійна та вища освіта вже здобуваються за кошти держбюджету, або з власної кишені. Документи, надані cуб’єктами формальної освіти вважаються основними і в більшій мірі обов’язковими для працевлаштування й подальшого здобуття нових освітніх ступенів.
👉Неформальна освіта
Сюди вже відносяться інші види освіти, які не пов’язані з основними рівнями: дошкільний, початковий, середній, вищий. Саме до неформальної освіти відносяться різного роду курси підвищення кваліфікації, тренінги, семінари, вебінари, онлайн-курси. Здобуття такого роду освіти в авторитетних і перевірених організаціях, може допомогти знайти хорошу роботу або стане перевагою в резюме.
👉Інформальна освіта
Сюди відноситься навчання в повсякденному житті. Приміром отримання нових навичок на робочому місці чи самоосвіта. Ця форма освіти ніяк не систематизована інституційно і за неї не видають навіть сертифікатів. Але вона теж дає певні компетентності. Сюди також, можна додати здобуття навичок емоційного інтелекту чи інші лекції, вебінари, що не передбачають контролю за успішність і видання сертифікату.
Що таке неформальна освіта?
Ну а тепер давайте заглибимося у неформальну освіту. Вона зараз набуває величезної популярності. Якщо в університеті чи коледжі нам потрібно вчитися кілька років, то приміром на кількамісячному інтенсивному курсі в IT можна здобути нові навички і вже застосовувати їх в роботі.
Більшість людей в сучасному світі користується можливостями неформальної освіти. Тому що зараз доволі хороший тренд – навчатися протягом життя. Звісно, більшість з нас не захоче ще раз повертатися до університету, але з допомогою крутого кількаденного курсу можна дізнатися нові методи роботи, здобути додаткові навички, які дадуть змогу оптимізувати власний робочий процес.
Тож основною перевагою неформальної освіти є швидкість. До того ж часто освітні компанії, які організовують курси, підходять до своєї діяльності набагато відповідальніше, ніж державні заклади освіти. І цьому є кілька причин:
🙄Репутація
💸Прибутки
🤝Необхідність у регулярному залученні клієнтів
Головним чинником тут виступає репутація. Якщо університет може сховатися за легальним дипломом державного зразка і мати завдяки ньому конкурентну перевагу, то приватні курси повинні вигравати своєю репутацією. Тому в них набагато вища мотивація до змін, покращень, оновлень і пошуку крутих фахівців з високими гонорарами. Таким чином, якщо людина, пройшовши кількамісячний курс отримує реальні навички і результат, то з високою вірогідністю вона лишить хороший відгук та розповість про свій досвід друзям і знайомим. Всі ж інші фактори виходять вже з репутації.
Свого часу я отримав круту можливість пройти безкоштовний тижневий інтенсив з UX-UI – дизайну в GoIT. Тоді я не отримав жодного сертифікату, але здобув круті навички, що допомогли мені зробити красивішими свої презентації та навіть задизайнити для себе сайт. Інший тижневий інтенсив від цієї ж онлайн-школи, допоміг мені навчитися трішки розібратися в HTML та CSS – кодах, які використовуються під час розробки веб-сайтів. Всі ці навички дали мені змогу зробити доволі якісний сайт, на якому ви читаєте цю публікацію. І, як результат – я готовий рекомендувати цю IT-школу своїм друзям та знайомим. Тому що там я отримав реально багато корисного. Напрямок IT для мене не є основним, тому я не продовжив навчання на платній основі, але навіть безкоштовний пробний період приніс круті результати.
Чи все однозначно погано з формальною освітою?
Попри те, що в цій статті я хотів показати реальні переваги неформальної освіти, хочу об'єктивно поглянути на формальну. Тому що вона теж має свої переваги, які забувати несправедливо. Тож перелічимо їх детальніше.
1. Офіційні документи про освіту
На відміну від неформальної освіти, що видає лиш сертифікат, формальна може давати повноцінний рівень вищої освіти та науковий ступінь. Хоч цінність диплома за останні 10 років стала сумнівною. Проте він досі лишається важливим при прийнятті на роботу та в професійній реалізації.
2. Послідовність
Формальна освіта є послідовною. Вона йде від дошкільного рівня аж до наукового. Приміром, навчатися в школі, можна користуючись всіма можливостями неформальної освіти, але в будь-якому випадку потрібний документ державного зразка.
3. Визнана на офіційному рівні.
Навіть диплом із поганенького університету матиме більшу юридичну силу, ніж сертифікат з якихось курсів. До того ж формальна освіта, де б вона не надавалася, повинна виконувати державний стандарт, для того щоб акредитуватися й мати право надавати документи про освіту. Натомість сертифікат з якихось курсів не є підтвердженням вашого рівня освіти.
4.У формальній освіті є багато класних суб’єктів
Формальну освіту можуть також надавати приватні школи та університети. Багато з них мають пряму зацікавленість в тому, аби надати якісні освітні послуги. До того ж всі ці заклади переважно мають офіційну державну акредитацію. Та й серед державних вишів є чимало хороших університетів, які надають сильні теоретичні знання і навички.
Тому ми не можемо сказати однозначно. Але тенденція поки залишається на боці неформальної освіти.
Формальна і неформальна освіта. Порівняння
А тепер прийшов час порівняти формальну й неформальну освіту. Для цього я зроблю невеличку табличку
🎓Формальна освіта |
📚Неформальна |
Може дати визнаний державою документ про освіту. |
Може дати сертифікат. Він виступає лише підтвердженням проходження певного освітнього курсу. |
Відповідає державному стандарту. |
Є незалежною від державних стандартів, як правило. |
Має купу непотрібних дисциплін, які йдуть в комплекті з основним професійним напрямком. |
Можна обрати тільки те, що тобі потрібно. |
Тривалий час навчання. |
За кілька місяців можна опанувати якісь навички. |
Державні суб’єкти формальної освіти як правило не зацікавлені в її якості. |
Так само можуть бути недоброчесні суб’єкти надання послуг з неформальної освіти. |
Критеріїв для порівняння можна знайти дуже багато. Однак ми маємо розуміти, що як там, і там можуть бути темні й світлі сторони.
Але чому багато хто обирає зараз неформальну освіту?
Відповідь на це питання я мав дати у своїй публікації.
Перш за все, вона менш перевантажена непотрібним і застарілим матеріалом. До того ж з допомогою неформальної та інформальної освіти можна швидко здобути нові навички й далі їх розвивати.
З власного досвіду можу сказати, що неформальна освіта є кращою через те, що може надати послуги в рази краще і якісніше, ніж формальна. До того ж, якщо це онлайн-курс, то його я можу спокійно проходити навіть в дорозі.
Як обрати вид освіти, який точно підійде?
І тут найцікавіше питання. Тому що вибір форми освіти явище індивідуальне. Тому все має залежати від потреб. До прикладу, якщо в обраній професії є необхідність здобуття саме академічної формальної освіти з дипломом державного зразка, то варто звернути увагу на університет. Якщо ж хочеться здобути нові професійні навички, де не потрібно вчитися 4-5 років в Університеті, то краще обрати якісний курс і навчитися там. До того ж певні професійні курси в більшій мірі спрямовують на набуття практичного досвіду. Це їхня основна перевага. До прикладу, опанувати дизайн або копірайт можна з допомогою неформальної освіти, а от стати медиком можна тільки закінчивши університет і пройшовши кілька років стажування.
Чому неформальна освіта стала перевершувати класичну та як ефективно цим скористатися?