Протягом всього періоду існування людство завжди спостерігало за навколишнім світом, намагаючись опанувати головні його елементи, що оточували. Вони робили це як з практичної точки зору, так і з філософської, розумуючи над тим, що на перший погляд не можна взяти до рук, подивитися чи почути. Тому й особливість філософії полягає в тому, що вона досліджує людське мислення, поведінку та формує світогляд і стилі ставлення до процесів, явищ навколо.
До того ж філософія всеоохопна. Вона здатна вклинитися й припасуватися до будь-якої сфери людського життя. Може навіть існувати філософія освіти чи права. Це слово можна зробити приставкою до будь-якого напрямку людської діяльності, адже людина намагається осмислити всі аспекти свого життя.
Перші спроби філософування
Звісно, як і все в цьому світі, філософування бере свій початок в античності. І звісно, асоціюється зі стародавньою Грецією, де вперше намагалися осмислити глобальні явища. Те ж саме робили і в Персії та Єгипті. Проте лишились їхні думки не такими відомими як грецькі.
Їх же умовно поділили на періоди. Першим з них став досократівський. Тоді люди намагалися осмислити загальні явища і все, що оточувало навколо. Головним завданням, яке стояло перед першими філософами, було осмислити першопричину всього. І це виглядає цілком природним, адже кожний з нас цікавиться витоками багатьох явищ. В цей час філософія була тісно пов’язана з міфічним мисленням і її дуже важко було відділити як науку. Схоже характеризувало й інші наукові напрямки. В тому числі й історію, яку писав Геродот.
--
Анаксимандер
Талес, Анаксимандр та Анаксимен – імена, які стали відомими з VI ст. до н.е . Вони були представниками Мілетської філософської школи. У своїх розумах ці філософи, звісно, були далекими від сучасного розуміння світу. Проте їм першим вдалося дійти до того, що першоосновою життя всього на Землі є вода та повітря. Довго, звісно, вони роздумували над цим, доки у 494 році Мілет не знищили у ході війни. Якщо коротко про місто, то це звісно був один з грецьких полісів. Він, як і всі грецькі міста мав автономне управління, а більшість мешканців складно уявляла собі світ за його межами.
Звісно, перші філософські погляди не обмежувалися Мілетською школою, яка думала про повітря та воду. Серед перших відомих в історії мислителів був і Геракліт. Він до двійні води й повітря додав ще й вогонь. Мислив він, як для нашого часу, досить примітивно. Геракліт роздумував над тлінністю життя, циклом людського буття. Він дійшов до того, що все в житті змінне. Вогонь же, він запропонував як символ того, що все на землі може з’являтися і зникати.
Так сформувалася дивна трійця вода-вогонь-повітря. Якщо придивитися до багатьох фентезійних сюжетів, то в них ці складові часто використовуються. Тому, якщо раптом ви полюбляєте фентезі, не забудьте згадати, хто це все придумав у стародавні часи.
Потім школи й філософські думки почали розмножуватися. З’явився навіть погляд однобожжя, в той час як греки охоче вірили в цілий пантеон божеств. Запропонував поклоніння одному богові Ксенофан. Його ідея виявилася надто вже новітньою як для того часу. Крім того, з’явилася й філософська ідея про те, що людина, це ніби мініатюрне утворення глобального світу.
Але очевидним питанням залишається те, чому саме Сократа вважаються якимось ключовим персонажем у філософії? Перед ним же з’явилося багато мислительських шкіл та напрямків. Він, на відміну від своїх попередників, заявив, що всі знання закладені в людини від народження й головне завдання їх витягти з допомогою бесіди. Так, до речі з’явився метод сократівської бесіди, яка і в наш час може часто використовуватися в навчанні. Серед його філософських думок була й Етика. Він вважав, що моральність закладається в людини теж від народження. Потрібно лише дати чітке розуміння добра і зла й виховати в людини прагнення до добра, яке й зробить світ кращим.
--
Сократ
Чому ж філософія Сократа стала переломним моментом у розвитку цього напрямку? Тому що він запропонував переключитися від буття на людину. У цьому він знайшов своїх послідовників. Серед них був і Плантон, і Аристотель. Вони продовжити моральну традицію Сократа й запропонували нові погляди на основи людського буття. Так виникла навіть ціла філософська течія Платонізм. Так само, як і софізм та стоїцизм.
Які філософія має течії?
Так, як в основі філософії стоїть осмислення, то за увесь період свого існування виробили багато його типів. Перші ж напрямки з’явилися у часи стародавньої Греції та Риму й стали основою для сучасних філософських вчень.
Найбільш цікавими є платонізм та стоїцизм.
Платонізм в своїй основі покладається на абстрактні явища. Вчення говорить про те, що в основні всього є ідея. Тобто речам необов’язково бути справжніми, аби існувати, Цікавим є наведення прикладу про 400-поверовий будинок. Приміром у світі його не може існувати, проте теоретично таке явище може бути, хоча наяву його ніхто не бачив. Також прихильники цієї філософської школи вважали, що досконалості неможливо досягнути, проте вона існує. До неї можна лише наблизитися, прагнучи цього.
Стоїцизм є найбільш відомим філософським напрямком. Він користується певною популярністю навіть у наш час, Крім того, філософія стоїцизму була покладена в одну з основ психології.
Засновником філософської течії, був непримітний, як на той час, персонаж Зенон. Він приїхав до Афін і там зацікавився філософією. Далі на основі платонізму сформував свої ідеї та знайшов послідовників. За своєю природою Зенон був сором’язливим чоловіком. Існує оповідь про те, які він одного разу прийшов до оракула й запитав, що з цим робити. Тоді той порадив йому взяти приклад з мертвих. Далі склалося так, що він почав розповідати свої ідеї і вони набрали популярності.
Стоїки вважали моральність та стриманість найвищим благом. Крім того, стоїцизм пропагував емоційну стійкість та вміння не піддаватися мимовільним впливам думок. Ну, а ще кращою ідеєю стоїцизму є вміння розподіляти буття на речі, котрі можуть піддаватися впливу й процеси та явища, на які неможливо вплинути.
Ну і не менш відомим напрямком, який прийшов зі стародавньої Греції, був софізм. Значна частина його ідей склала основу багатьох сучасних ідей. Саме представники цієї філософської школи заговорили про важливість особистих поглядів. Вони вважали, що правда у кожного своя. Сучасники до переконаних софістів ставилися несхвально. Крім того, самі ж представники цієї філософської школи вважали, що з допомогою скептицизму можна заперечити будь-які думки. Інколи дебати софістів греки називали недолугими та вважали їх порожніми розмовами.
Відомим представником цієї філософської школи був Протагор. Він говорив, що існування богів ніхто не може як підтвердити, так і заперечити. За це його в Афінах звинуватили в зневазі до богів та вигнали з міста.
Протягом історії з’являлося багато філософських думок і течі. Проте грецька філософія стала фундаментом для них. До прикладу теологічні філософські погляди середньовіччя прямо були пов’язані зі стоїцизмом. Вже у ХХ столітті, новітні філософські течії теж брали за основу софізм, епікурейство чи платонізм.
Чим насправді є філософія та які її напрямки існують?