По правді кажучи я за свій досвід навчання в школі та університеті зрозумів, що класична освіта не дає мені того, чого я потребую насправді. І тоді в моє життя прийшло це чарівне слово «самоосвіта». Я з вами поділюся тим як мені допомогло самостійне навчання і розповім як почати.
Свою самоосвіту я розпочав, ще в школі. Але при цьому вивчав тільки ті теми, які мені були цікавими чи близькими. Хоч в рамках школи я до 10-11 класу був двієчником, мене завжди непокоїло те, чому будь-яка ініціатива на уроці карається. Та й вчителю під час уроків я ніколи не міг поставити ті питання, які мене справді цікавили. Одним словом – ось тобі підручник, вчи параграф і не вийо… ну, ви зрозуміли. Винятком серед цього всього була моя вчителька історії, котрій я досі надзвичайно вдячний. Адже на своїх уроках вона мене ніколи не ігнорувала. І попри відсутню можливість щось пояснити в ході самого уроку, давала мені різні книги, аби я міг дослідити самостійно. І так поступово я взявся вчити саме історію. Потім написав МАН, а далі понеслася серія олімпіад…
Цим я хочу сказати, що підтримка вчителів і наставників дуже важлива. Але що робити, коли ти або не маєш грошей навчатися або навчання таке паскудне, що краще б тільки отримати диплом і тікати, не озираючись? Правильно – вчити себе самому.
На щастя у всемережжі є купа класних ресурсів, безкоштовних онлайн-курсів, які вас познайомлять з багатьма шкільними предметами набагато краще від будь-якого вчителя.
Добірка найкращих онлайн-ресурсів для самоосвіти тут: 10 крутих онлайн-ресурсів для самоосвіти
Все це я писатиму в контексті історії, тому що сам є за освітою істориком.
Тож давайте від довгих прелюдій перейдемо до справи.
Потрібно зрозуміти основи
Це універсальне правило актуальне не тільки для самоосвіти, а й для будь-якого шкільного предмета. У випадку з історією я дуже НЕ радив би вам переходити до величезних наукових творів, де більша частина термінології вам незрозуміла, а орієнтування в контексті історичних подій таке собі. В університетських курсах, які я вивчав, цього «початку» забагато. Він переважно перелитий різною водою, майже як ця публікація.
Тому якщо ви раптом самостійно вирішили опанувати історію, то візьміть або шкільний підручник, або знайдіть в YouTube класні уроки історії, перед тим як детально досліджувати вузькоспеціалізовані теми.
Зізнаюся відверто, доки я не закарбував собі це правило, мучився з важкими науковими книжками, адже на першому курсі мав поверхневе уявлення про історичний процес. Тож десь так на курсі другому, коли почав вести свій блог, я взявся читати шкільні підручники, дивитися відеопояснення, а потім тільки ліз до наукових статтей зі специфічним викладом. І зараз я успішно закінчив історичний факультет та викладаю історію. Тому, якщо вам в університеті, на вашій спеціальності, так само як мені, кажуть що користуватися шкільними підручниками несолідно під час підготовки, забийте на це. Якщо ви зовсім не розбираєтеся в темі, пошукайте основи. І це вас врятує.
Потрібно бути системним
Для того, щоб був результат, потрібно навчатися регулярно. Це стосується як історії, так і будь-яких інших наук. Приміром вивчаючи англійську не можна сьогодні повчити нові слова, подивитися відеоурок на YouTube, а потім закинути все на місяць.
Я пригадую, як вступаючи на магістратуру вирішив пройти іспити у Львівському університеті ім. Івана Франка. Коли я глянув програму іспиту, то зрозумів, що з моїм рівнем явно коїться катастрофа. Тому я негайно взявся за це: сформував собі індивідуальну програму і майже все літо самостійно підтягував свій рівень. Я усвідомив, що навчання, на яке я покладався, мені не дало тих результатів, що потрібно. На кінець літа мені вже не потрібно було готуватися до своїх уроків. Залишалося тільки робити красиві онлайн-дошки і презенташки своїм учням. І значну частину своїх публікацій на блозі та в соцмережах я сміливо пишу без вивчення теми, адже добре в ній орієнтуюся. Лишається тільки уточнювати суперечливі деталі.
Якщо ви готуєтеся до НМТ, читайте Як самому підготуватися до НМТ з історії?
Треба створити дорожню карту
Я розумію, що ця порада теж дуже банальна. Але, не маючи чіткого плану й мети, ви не знаєте куди рухатися. Тож якийсь мінімальний план вашої самоосвіти потрібно створити. Це можна зробити в блокнотику, у Word, Excel чи в будь-якому зручному ресурсі.
Просто поставте собі основну мету, а далі розпишіть маршрут до неї. Це допоможе не загубитися.
Зробіть у браузері закладки з основними ресурсами
Це чисто технічна порада, але так вам буде легше шукати збережені відеоуроки, статті, підручники.
Запишіться у найближчу бібліотеку
Свого часу відомий автор-фантаст Рей Бредбері написав: «Я здобув освіту в бібліотеці. Абсолютно безкоштовно». Хочемо чи не хочемо ми це визнавати, але багатьох профільних видань просто немає в інтернеті. Якщо базу ви опанували в YouTube – то більш глибокі напрямки доступні лише в профільній літературі. Крім того ви зможете спокійно, без шуму, попрацювати в читальній залі.
Зробіть для себе добірку літератури
Ця порада стосується попереднього пункту. Ви можете частину книг знайти в електронному форматі, але дещо доведеться таки або придбати, або взяти в бібліотеці.
Багато читайте
Це до попередніх двох пунктів. Це стосується переважно самовдосконалення з якогось професійного напрямку, але тут буде доречним. До прикладу я регулярно читаю книги з історії, психології чи методики. Це допомагає мені розвиватися у власній професії. Якщо ви, до прикладу, вивчаєте англійську, то можна почитати книги англійською, які доступні вашому рівню.
А ще читання допомагає поповнити свій словниковий запас і приправити власне мовлення красивими художніми зворотами.
Сформуйте стрічку в Instagram та ТікТок
В наш час це також ресурс, що допомагає в самоосвіті. Ці дві платформи перетворилися з виключно розважальних ще й на просвітницькі. Багато репетиторів, фахівців окремих галузей розповідають про різні напрямки. Приміром на сторінці репетиторки з англійської ви можете знайти корисні поради чи пояснення окремих тем в коротких зрозумілих відео. Тому підписуйтеся на сторінки за тим напрямком, який ви вивчаєте.
Консультуйтеся з фахівцями
Попри те, що самоосвіта це круто, краще час від часу давати собі можливість порадитися з експертом у галузі, яку ви вивчаєте. Тому що в процесі навчання важливо, аби вас хтось підправив та пояснив складні моменти. Це може бути репетитор, або ваш друг, який займається тим, що ви намагаєтеся вивчити.
Фільтруйте інформацію
Найголовніше – потрібно ретельно фільтрувати інформацію. Тому для вивчення якоїсь теми, перевіряйте кілька ресурсів. Якщо інформація на них збігається - більше шансів на те, що вона достовірна. В точних науках, звісно, значно простіше. А от у філології, гуманітарному напрямку – складніше. Крім того, я раджу дивитися на експертність авторів матеріалу. Ну і в підтримку, користуйтеся передостаннім правилом.
Сподіваюся, що ці поради зроблять вас на крок ближче до освіченості. Тому що, на жаль, отримати диплом часто не означає здобути якісну освіту. І в більшій мірі все залежить від кожного з нас. Якщо ви хочете отримати підтримку, то можете записатися до мене на заняття з історії. Наразі я готую до НМТ з історії України, а також допомагаю розібратися в історії тим, хто нею вперше зацікавився.
Також поширюйте цю публікацію своїм друзям, які хотіли б розпочати самоосвіту. Можливо їм згодяться мої поради.
Мою експертність можна перевірити на цій сторінці: Репетитор з історії
Також читайте інші мої публікації на блозі.
Як почати займатися самоосвітою? Ділюся найкращими порадами, що допомогли мені