Skip to Content

Ким були справжні готи?

Вони воювали з Римом, контролювали майже всю Європу та українські землі. Досі знаходять їхні вироби під час розкопок. Так само як і скіфи та сармати, вони завоювали українські землі, але кочові стоянки попередників замінили на поселення. Вони добре володіли писемністю та мали своїх науковців. Якими були племена, що випадково завітали на територію України, та були знищені гунами?

Слово, яким називали давні племена, часто фігурувало, як ім’я субкультури, представники якої одягалися в усе чорне, але насправді справжні готи відіграли величезну роль і становлення сучасної Європи.

У часи Великого переселення народів, маси диких цивілізацій посунули на Європу. Тоді Римська імперія, яка вже встигла замиритися з варварами-сусідами, не могла уявити, що за кілька століть Рим паде від рук Східних зайд. Проте готи прийшли до прикордоння Римської імперії з півночі. На Європейських землях вони утворили кілька своїх королівств, а на території України існувало аж дві їхні держав Оюм і Теодоро. Ця держава проіснувала аж до XV століття. 

Самі готи не складали один-єдиний народ. Вони ділилися на дві головні групи: вестготів та остготів. Вестготи будували свої примітивні держави у Західній Європі. Остготи розмістилися на сході. Головним джерелом, яке допомагає вивчати готів є їхня головна книга «Гетика», написана у V столітті Йорданом, після падіння Риму.


У цій статті ми поглянемо з вами на дві держави, які ці племена заснували на території сучасної України та їхній крах після навали Гунів. 


Держава Оюм


Про стародавню державу готів згадує тогочасний історик Йордан. Він чи не єдиний історик останніх століть нового часу, який зумів зібрати інформацію про життя стародавніх племен. Так  як свого часу більша частина північноєвропейських земель була заселена варварами, римські історики не надто багато приділяли увагу особливостям розселення та управління племен. Відомо, що одного разу готи завітали до українських земель, де побачили дуже багатий на природні ресурси край. Там оселилися перші племінні групи, які перетворили чудові й родючі землі на справжню державу. Вона, яка згадували самі готи, знаходилася поміж болотами. Окрім писемних згадок, про Оюм розповідають і пам’ятки Черняхівської культури. Там археологи віднаходили кераміку готів та їхню зброю.


Держава, яка знаходилася на українських землях, радше нагадує імперію. Більшість поселень до нашого часу невідомі, лише окремі житла розкопують археологи. Проте стародавні легенди розповідають про те, що готи мали столицю на Дніпрі, яка називалася Архаймар. За однією з версій місто розміщувалося поряд із Києвом, тож можна припустити, що головне місто Київської Русі, могло брати початок з готського поселення. Проте, звісно, ґрунтовних доказів цього не існує. Історики приписують можливий статус столиці Оюм городищу, розкопаному поряд із селом Башмачка, Дніпропетровської області. Там розміщувалися житлові будівлі та майстерні. Також за свідченням археологів місто, швидше за все, вело активну торгівлю із культурними центрами стародавнього світу. 


Держава Теодоро


Коли настали для готів темні часи, рештки племен із північних українських земель переселилися до Криму. Там тривала жорстка боротьба за землі. Невеличке готське князівство було затиснуте між двох держав. У XIV-V століттях північ Криму контролювали татари, а на півдні, облаштувалися генуезці, які вели торгівлю в цьому регіоні. 

--
 Руїни однієї з фортець князівства Теодоро

Спершу готи не мали великих міст. Вони проживали у невеличких селищах та зводили укріплення для того, щоб ховатися під час нападів. Згодом постало місто Феодоро, від якого й походить назва готської держави. Наразі воно відоме як Мангуп. Готське місто торгувало із сусідніми землями та навіть укладало союзницькі договори з Кримськими татарами. Ті допомагали боротися проти генуезців і візантійців.

Невеличка держава мала свої замки, села та кілька найбільших міст. У них відбувалася жвава торгівля і міграції населення. Тому, що остання готська держава протрималася так довго сприяли географічні умови. Навколо була гірська та важкодоступна місцевість. Користуючись нею, готи укріплювали прикордонні території з допомогою невеликих фортець, які називалися «бургами». Їхні руїни досі лишилися в сучасному Криму.

Маловідома держава в горах навіть мала свій адміністративний поділ і правлячу ієрархію. На чолі маленької держави стояв князь. Він мав своїх васалів , котрі звалися баронами. В обмін на землі та привілеї вони служили своєму правителю. Подорожні, які прибували до невідомої країни, розповідали, що користувалися там готською мовою. А ще це була така собі романтична і захищена горами держава, яка мала середньовічну архітектуру й мало чим відрізнялася від загальноприйнятих тоді тенденцій. Були тут навіть осідки місцевої знаті, а деякі правителі родичалися з візантійською імператорською династією.

Проте були й войовничі епізоди в історії Теодоро. Генуезці, які прагнули розширити землі, розпочали війну, але програли її. Внаслідок перемовин готам дісталося місто Алустон (сучасна Алушта). Останній притулок, який знайшли готи в Криму, згодом перейшов до нових володарів, а від племен нічого не лишилося. Жителі асимілювалися.


Як готи сформували європейську культуру?


У залежності від місця проживання та племені, готи мали свою унікальну культуру. Вони, як і більшість племен-зайд лишили свій слід в історії української культури. На превеликий жаль  повноцінних відомостей про їхнє життя на українських землях немає. Розуміння про побут готів нам дають розкопані рештки їхніх житл та речей, а ще таємнича Гетика Йордана, яка описує минуле народу, як серію легенд і переказів. Тому є дуже багато сумнівів стосовно написаного там. 


--
 Житла готів. Сучасна реконструкція

Поділ готів на західних та східних був невипадковим. Племена, які прийшли з півночі стали засновниками багатьох середньовічних протокоролівств. Мали вони й розвинену культуру, вміли писати і створили навіть свою абетку. Це було перше плем’я на українських землях, яке вміло писати. Про писемність слов’ян цього періоду мало-що відомо.

Протягом існування готи змінювали свій спосіб життя. Спершу вони були примітивним плем’ям, яке регулярно нападало на кордони Римської імперії, а згодом готи стали одними з тих, хто формував культуру сучасної Європи, зараз складно сказати, хто з народів Європейського континенту є нащадками цього величезного трансєвропейського племені, яке поселилося і на українських землях. Швидше за все, до всіх країн Європи доторкнулася культурна рука варварів.

Найкраще пізнається в зрінянні, тому готуючи матеріал, я зрівняв готів з іншими племенами кочовиків, які мешкали на території України. Про кожне з них можете прочитати нижче за покликаннями:


Воювали з Дарієм І і замовили пектораль у греків. Якою була історія скіфів?

Що ми знаємо про сарматів 


Плем’я Сарматів, яке населяло українські степи до приходу готів, не мало своєї писемності, але вже вміло використовувати поліхромний спосіб виготовлення ювелірних виробів. У той час потужне північне плем’я готів блискавично напало на кочовиків та завоювало всі території. Воно за культурним розвитком було набагато вищим від кочовиків. Племена сарматів зникли з карти, вимерши та асимілювавшись із завойовниками, як це робили їхні попередники.

Після оволодіння землями готи почали зводити постійні поселення. Їхня архітектура досі знаходиться під кількома шарами землі. Це допомагає археологам дізнатись, що вони мали розвинені, як на той час житла. Могли тримати господарства з домашньою худобою. А готи вони активно торгували. Мали варвари, за переказами в Гетиці, власну столицю, де засідав їхній король. Славилися готи і ювелірними виробами, які збереглися до нашого часу. Віднайдені дорогоцінні золоті фібули та корони на всій західній частині євразійського континенту.

Значний вплив на готів справила римська культура. Ювелірне мистецтво і навіть мода давали можливість готам впроваджувати у своє виробництво безліч елементів античності. Відомо, що вони одні з перших прийняли християнську віру. Судячи з усього мали готи навіть власні єпархії. У 325 році християнські представники готів брали участь в Нікейському соборі, який став ключовим для християнської релігії. Тоді вперше визначили символ віри, поділ та ієрархію. Також на соборі затвердили єдині для всіх канони віровчення. 

Християнство лише сприяло розквіту нових племен, які, хоч і зникли, лишили безліч культурних надбань, що потім використовувала середньовічна Європа. Вже в Епоху Відродження ставлення до готів змінили. Відтоді їх вважали варварами, що зруйнували високорозвинену римську цивілізацію. Хоча, вона продовжувала жити в Європі в темні віки завдяки готам.

І ще один очевидний факт: готичний стиль назвали на честь цих племен. Він використовувався в пізні періоди середньовіччя, а згодом з’явилася неоготика. Та й естетика стилю в інтер’єрі виглядає цікаво й привабливо навіть у наші часи.


Як зникли готи?


Навала гунів до Західної Європи знищила племена. Їх завоювали та підкорили. Аттіла – легендарний полководець варварів навіть грозився знищити Рим – центр античної цивілізації, але таки не зробив цього. Натомість коли величезна імперія гунів розпалася готи на українських землях відновили свою самостійність. Проте жити їм в історичних масштабах лишилося недовго. Вони поступово асимілювалися з іншими племенами, принісши їм власні культурні досягнення.

 

Цивілізація, яка свого часу контролювала всю Європу доторкнулася до українських земель. Про скіфів, кімерійців та сарматів згадують в історії України постійно, а от готи залишаються недооціненими. Хоча, можливо, вони є підтвердженням того, що українські землі ще з раннього середньовіччя були частинкою Європейського світу.  Українські землі ще з того періоду мали регулярну торгівлю й дипломатичні стосунки із країнами Європи. Навіть донька Київського князя Ярослава Мудрого вчила французький двір їсти ложками і ставити підписи.




Ким були справжні готи?
Максим Кірсанов 2 грудня 2023 р.
Поділитися цією публікацією
Мітки
Увійти залишити коментар
Руські князі та половці. Чи справді вони були ворогами?
Жахлива небезпека зі степу, варвари, які насуваються з дикого степу. Руські князі… СТОП! А чи це все справді так? Якими були справжні взаємини древньоруської знаті зі східними кочовиками? З цього приводу історики сперечаються ще з другої половини ХІХ століття. Давайте спробуємо розкрити всі аспекти у цій невеличкій статті!